מהו NLP

אתחיל בהגדרות ובמספר עקרונות שלמדתי:

NLP פירושו neuro linguistic programing

שמשמעותו תיכנות המערכת העיצבית לשונית במח- מחדש.

הוכח שבני אדם מושפעים מאד ממילים שנאמרות בצורה מסויימת. וכשמשתמשים בדמיון מודרך בצורה המאפשרת שינוי – ניתן לחולל שינוי בדפוסי התנהגות.

ניתן ע"י שיטה זו לעשות שינויים בחיים כגון: טיפול וביטול פוביות, ביטול התמכרויות או שינוי מסלולי חיים מזיקים. אפשר לראות את ההתנהגות האוטומטית היומיומית כמונחת ע"י התת-מודע. התת-מודע מהווה את רב ההכרה – מאגר המשאבים המנטלי שלנו. יש האוהבים לנסח זאת ע"י מספרים ולומר שמעל ל-90% מהיכולות המנטליות שלנו נשלטות ע"י הלא מודע. ניתן לדמות את המוח לקרחון, כאשר 90 אחוז ממנו נמצא מתחת למים – וזהו הלא-מודע. רק כ-10 אחוז גלוי לעין מעל המים.

לעיתים אדם מגיב בצורה מסויימת לאירוע מסויים ,וכשתשאל אותו מדוע הגיב כך – הוא לא ידע להסביר. אם נצליח לעשות בירו מעמיק – נגלה בפעמים רבות שמה שגרם לו להגיב כך זה נסיון העבר שלו – לפעמים אירוע ספציפי שקרה בעבר ומקרין על ההווה.

תת-המודע לא מתחשב בגורם הזמן. גם אם עברו שנים רבות מאז האירוע תת-המודע יפעיל את האדם להגיב כאילו האירוע קרה לא מזמן.

ישנו מודל נפוץ ופשוט מודל א.פ.ר.ת – ראשי התיבות : אירוע – פירוש – רגש – תגובה.

זאת אומרת: ישנו אירוע, בעקבות האירוע ישנו פירוש ,הפירוש הוא תוצאה של הראיה היחודית שלנו את הדברים. בעקבות הפרוש נוצר רגש, ובעקבות הרגש נוצרת התגובה.

אם נצליח לשנות את הפירוש של האירוע ע"י שכנוע, מתן פירוש אחר, ראיית נקודות השקפה נוספות >> ישתנה גם הרגש, ובהתאם לכך גם התגובה.

לדוגמא:אנו מבקשים מפלוני שיביא לנו לביתנו במהירות דבר מה. אנחנו צריכים לצאת מן הבית כדי להספיק לרכבת.אותו אדם מתמהמה, יש לו כברת דרך עד שיגיע אלינו.הוא הולך לאט מדי.אנחנו עומדים לאחור. אנחנו מתחילים לכעוס: " הוא לא משתף פעולה, לא איכפת לו שנאחר ונינזק". אנחנו רותחים מזעם. אבל פתאום אנחנו מגלים באיזו שהיא דרך שיש לו רגל מעץ או שעשה תאונה בדרך. כל הכעס נעלם ובמקומו תבוא חמלה. מסכן, הוא רץ כל הדרך עם רגל מעץ ועוד עשה תאונה…

במקרה הנ"ל ראינו איך שני פירושים שונים הולידו שני רגשות שונים ובהתאם תגובות שונות לאותו המקרה. החידוש של ה-NLP שהוא נותן כלים להבין איך מתבצע הפירוש ואיך ניתן לשנותו . מודל התקשרות של ה-NLP בעצם מרחיב את מודל אפרת כך שנוכל לבצע שינויים יעילים לצורת הפירוש של המציאות > שיובילו לשינוי התנהגות.

עיקרון נוסף של התת-מודע הינו שעבור התת-מודע מסתבר שאין הבדל בין אם אירוע קרה באמת , ע"י הדמיון או שע"י דמיון מושרך השתכנענו שזה קרה.

לדוגמא:חלמתי שמישהו רץ אחרי, רוצה להרוג אותי. מיד הדופק עלה, נשמתי בכבדות,הזעתי.

האירוע המדומיין : מישהו רודף אחרי.

פירוש: הוא רוצה להרוג אותי

רגש – פחד.

תגובה – קצב נשימה מהיר, הלב הולם במהירות,הזעה.

כל תת-מודע יכול להגיב ל"סיפור" שסיפרנו לו כאילו זה באמת קרה

-בלי שיקרה כלום.

מסתבר שכאשר האדם נמצא ברגיעה עמוקה ניתן " לדבר" עם תת-המודע שלו ולשנות התנהגויות שהמטופל מעוניין לשנות. ע"י ה-nlp ניתן לשנות רגש והתנהגויות ע"י המסרים שנעביר למטופל.

מסתבר, שבתקשורת הבין אישית האדם מיחס את החשיבות הרבה לשפת הגוף,לנימת הקול לכל אותם תהליכים שרוב הזמן אנו לא מודעים אליהם. ( אלו בעצם ביטויים של תהליכים לא מודעים)

לכן ניתן בצורה מודעת לשדר מסרים לבן שיחנו ע"י שפת הגוף שלנו…וע"י הקשבה לשפת הגוף שלו . הקשבה לכל הפעולת שאדם עושה לדוגמא שינוי תנוחת ישיבה, הישענות קדימה או אחורה, הצלבת רגלים , קצב הדיבור קצב הנשימה וכו'.

לסיכום למדתי שאפשר באמצעים די פשוטים להשפיע על האנשים שמסביבי.

מסתבר שהרבה דברים ביחסי עם הסביבה ניתנים לשינוי על ידי. אם אשקיע בזה מחשבה .

זה מתחיל ביצירת אוירה טובה ועד טיפול של ממש

בנימינה שמשון

מטפלת הוליסטית. שיאצו , NLP,דמיון מודרך

052-5250477

 

למיידע נוסף על NLP TRAINING     / NLP TRINING   / קורסי NLP