הפסקת עישון – תרגיל בדמיון מודרך

מאת: יעל עשת

את נמצאת באילת על שפת הים יושבת בכיסא. נוח לך, מביטה בנוף של ים סוף. לוקחת נשימה עמוקה ומוציאה את כל האויר. משב רוח חמים מגיע אלייך וזה מרגיש לך נכון לנשום אותו אל תוכך, באופן אוטומטי העיניים נעצמות את רוצה לספוג את הרגע. השמש מחממת אותך ויש בך דחף לפסוע אל תוך המים. המים קרירים ואת פוסעת לאט לתוכם עם שנורקל וסנפירים . רוצה לצלול עמוק בים לוקחת נשימה עמוקה וצוללת פנימה.

מופתעת ונדהמת מהשוניות מהדגים ומהצבעים. מביטה בעולם שיש בתוך הים.

קבוצה גדולה של דגים באה מולך זה מרגש אותך. תתבונני בצבעים . לוקחת נשמיה עמוקה ושמחה , הלב שלך מלא תודה מהחוויה הנפלאה . את יכולה לקחת עוד דקה להתבונן במראות. ביצורים בצבעים בשקט.

לאט לאט את נפרדת מהדגים, יוצאת מהמים מתייבשת ומתחילה לפסוע במעלה ההר, עם קבוצת אנשים מוכרים , טוב לך בחברתם.

מרגישה שזו קבוצה תומכת.

ההר גבוהה , קשה לך את מתחילה בצעדים וההליכה קשה. תוך כדי הליכה את חושבת שיש לך את האתגר הזה כבר הרבה זמן, וכשאת חושבת על זה העישון בצורה כזו או אחרת הוסיף קושי לחיים שלך.את מטפסת על ההר ואת יודעת שאת לא רוצה להתעלם יותר

מהבעיה הזו. את מוכנה להתמודד, וכשאת לוקחת נשימה עמוקה את סוקרת את חייך בצל העישון , תוך כדי טיפוס את מתבוננת בנוף שנשקף לך שואפת לתוכך את האויר הצלול שנכנס בקלילות לריאות ולכל חלקי גופך, ומביטה בכברת הדרך שעשית. את מחליטה לגייס את המשאבים הפנימיים שלך את מגייסת את כוח הרצון הנחישות שבך , את מתחברת לקבוצה בכל הכח. את שמחה ומלאת סיפוק עצמי שאת מצליחה לעמוד בקצב ולא מאבדת את הקבוצה.

עכשיו את משננת לעצמך כל הזמן אני יכולה ,אני יכולה , בכל פעם שאת מטפסת על ההר את יודעת שאת נפטרת מעוד סיגריות ומבינה אפילו יותר שזה אפשרי. 2,3,4,5,6 את צוחקת כשאת נפטרת מהסיגריות.

את מרגישה שהביטחון העצמי שלך מתחזק. כשאת כובשת את הדחף ומצליחה להכניע אותו.את לוחשת לעצמך בסיפוק שאת מחזקת את האמונה ביכולת שלך.לפני עינייך מצטיירת תמונת החזון את רואה את עצמך ללא סיגריות. ובהתחלה לא האמנת אבל את יודעת

שאת יכולה להיות ללא סיגריות. החברים מביטים בך את מקבלת פידבקים מהסביבה וכך את מבינה שמתחולל בך שינוי. עיניים תומכות, חבריות, אחד מחבק אחד מלטף בעיניים.בקבוצה יש גם מטפל שנותן לך תשומת לב מיוחדת. הוא מטפל בך ואת מרגישה , שזה עוזר לך הטיפול הוא לא מילולי ולא במגע אבל זה עוזר. וזה הופך קל יותר, בקלות את ממשיכה לטפס על ההר ובקלות את נפרדת מהסיגריות. את רואה איך שאת נושמת בקלות. את קלילה מתחילה להריח את עצמך אחרת. אצל אחרים שמעשנים יש ריח של סיגריות ואצלך אין מאד נוח לך עם זה. הרגע הזה מסמל עבורך את השינוי לאט לאט את מבחינה שתופעות הלוואי נעלמות וייתכן שאת מבינה שהמטרה כבר בידייך. שדבר טוב קורה לך . הגוף בריא ואת חזקה מחייכת לעצמך בסיפוק.

עכשיו כולם עוצרים להפסקה קבוצה קטנה מתחילה לעשן זוהי צומת דרכים את מוזמנת בעזרת הדמיון להתקדם לכיוון העתיד שתי דרכים משקפות את הבחירה שלך . מפסיקה לעשן או מעשנת צרי לך תמונה ברורה אחת כפי שיכולה להתרחש בעקבות השינוי הזה והשניה אם הכל נשאר כפי שהוא . תתבונני בצבעים של כל דרך במראות מה את שומעת. האים האור בהיר או קודר את רואה את קרובייך ואת הפידבקים שאת מקבלת בכל אחת מהדרכים .בצומת הזו את רואה את שתי הדרכים. הדרך ברורה לך ההחלטה לבחור סופית מעניקה לך הקלה אולי ישנה מנגינה שמלווה אותך.את מוזמנת לראות איך הפכת להיות השראה לאחרים , את מוזמנת לזכור את התחושה הזו. את מוזמנת לחזור אל ההווה לחזור לכאן מלאת אנרגיות ובטחון ומלווה בחיוך פנימי ובסיפוק את כל התהליך שעברת.

דמיון מודרך תרגילים נוספים