תהליך הרזיה בשימוש דמיון מודרך . מאת: פשית לזירוביץ

פגשתי את דורית (שם בדוי) במפגש הראשון שלנו: מה את רוצה להשיג בטיפול ? היא ענתה לי : "אני רוצה לאכול בשביל לחיות,

ולא לחיות בשביל לאכול… כל עולמי מסתובב סביב אוכל, מתי אני אוכלת, מה אני אוכלת ,איפה אני אוכלת ,כמה כדאי לאכול, ספירת קלוריות וחישובים

וכל זה עוד לפני שהתחלתי לאכול…

אחרי שאני אוכלת אני כועסת על עצמי ששוב הגזמתי ,רבה עם עצמי, יורדת על עצמי, לפעמים אפילו מתביישת בעצמי, הרי אני יודעת שאני אוכלת . ובכל זאת טרפתי .

וככה כל יום וכל היום ,אני במחשבות בלתי פוסקות שסובבות סביב האוכל,שמטבע הדברים גורמות לי לאכול יותר מדי."

הסברתי לדורית שאני לא דיאטנית ובטיפול הזה לא נתעסק עם קלוריות ותפריטים, הרי היא אלופה בתחום הזה ,וסביר להניח שבענייני דיאטות היא יכולה ללמד אותי, למרות משקלה העודף.

אין ספק שהדרך הזו לא עבדה בשבילה עד היום, ובעצם לא עובדת עבור 95% מהאנשים ,מה שיורד בדיאטת כסאח , חוזר עם ריבית דה ריבית !!

רוב האנשים מנסים להפסיק את ההתמכרות שלהם לאוכל/לסיגריות /להרגלים רעים ע"י שליטה במחשבות שלהם וכוח רצון.

הבעיה שהדרך הזו רוב הזמן לא אפקטיבית ואינה מביאה את התוצאות הרצויות. אם הייתי אומרת לכם שיש דרך אחרת שהיא ללא מאמץ, ללא מאבקים פנימיים, לשנות הרגלים מזיקים ,הייתם רוצים לדעת עליה ? ללמוד אותה?

אם אתם ממשיכים לקרוא אני מניחה שהתשובה היא חיובית, אז הרשו לי לגלות לכם את הסוד מספר אחד לשינוי -הרגשות שלכם הם הכלים העוצמתיים ביותר לשינוי וצמיחה.

הדרך הקלה והבטוחה ביותר לשנות הרגל מזיק היא לא דרך כוח רצון ,אלא לשנות פשוט את המצב הרגשי שמוביל לצורך, ואז הצורך פשוט נעלם…

כלומר במקום להלחם ברצון הבלתי פוסק לאכול, נשנה את הרגשות שמובילים לאכילה בלתי מבוקרת.

שאלתי את דורית מתי מתעורר הצורך לאכול? ומה היא "מרוויחה " כשהיא אוכלת ?? התברר שהאוכל מנחם ומרגיע, מעסיק אותה כשהיא משועממת, מרגיע אותה כשהיא מתוסכלת וכועסת (בעיקר כשהיא לא יכולה לבטא את הכעס שלה) , והכי משמעותי מבחינתה- האוכל ממלא את תחושת הריקנות שהיא חשה, מעין בור שחור בבטן, שדורש כל הזמן " feed me" .

המצב הרגשי של דורית משפיע על מחשבותיה,שסבבו סביב האוכל, והפתרון שלה לעזרה עצמית ושינוי היה אכילה שלטווח הקצר סיפקה את הסחורה של נחמה ,רגיעה ותחושת מלאות ,כמובן שלטווח הארוך הפתרון הזה היה הרסני.

יש רגעים שבהם כאילו העולם שלנו קרוב לקיצו. ואנחנו לא עומדים יותר בלחץ.לא יודעים מה לעשות עם עצמנו מרגישים שהכל פשוט גדול עלינו.שבא לנו לקחת חופש מהעולם ,מהחיים ורק לנוח רגע רק לנקות את הראש מכל הטרדות המחשבות הניבויים הרי האסון ולקבל רגע אחד של שלווה….

מרגישים שלא היינו שלווים כבר נצח של זמן.

וקצת קשה לשמוע את עצמינו בתוך ההמולה בה אנו מוקפים.ולכן לפחות בראשית הדרך.מצאו מקום שקט

להתבודדות עם עצמכם ועם נשמתכם.זה יכול להיות בטבע או בבית .פשוט דאגו לכך שאף אחד לא יפריע לכם במהלך התרגול.עדיף לבצע את התרגול לבד או כשיתר דירי הבית ישנים כך שהסביבה בחוץ שקטה ויש פחות הסחות.אז עצמו את העיניים,הרפו ובהצלחה.

שבו בנינוחות עצמו את העיניים,נשמו נשימות עמוקות והרפו את כל אברי הגוף.בכל נשימה שאפו אור לבן החודר איליכם מהראש ומאיר את כל גופכם וישותכם.ובנשיפה שחררו והוציאו את כל "התחושות השחורות" שאתם עוצרים בגופכם: פחדים,לחצים,טינה שנאה וכל כאב שהוא.נישמו כך לפחות עשר נשימות.

לאחר מכן דמיינו שאתם במקום שליו ורגוע בטבע.זה יכול להיות כל מקום שאתם אוהבים- יער ,חורשה,מקום שפעם הייתם בו, מקום שהופיע בחלום,התוך מי הים הקרירים- כל מקום נעים לכם.קחו כמה דקות להתבונן מסביבכם.הקשיבו לקולות המקום שלחכם – בעלי החיים,רישרוש הרוח והעלים הריחו את ריחות הפרחים.אם אתם יכולים שיכבו על האדמה או צופו בנינוחות ותנו לעצמכם ממש להתמזג במין עצלות חסרת מאמץ ונינוחה עם המקום.ממש הרגישו כיצד אתם שוקעים באדמה או צפים במים…קחו לכם כמה דקות כאלה.ולאט לאט חיזרו לכם מהמקום הבטוח לכאן ולעכשיו.אל הגוף שלכם ואל החדר שבו אתם נמצאים,קחו איתכם את תחושת השלווה ואת הידיעה שתמיד תוכלו לחזור למקום השליו שלכם…נישמו שוב כמה נשימות עמוקות וממלאות כעת,יש לכם את השלווה והאנרגיה להמשיך את היום.

דורית מדמיינת את האני העתידי הנפלא שלה, עם כל החושים על מסך גדול בצבע בתמונה גדולה בהירה וזוהרת- זו דורית העתידית שעברה כבר את השינוי ,פתרה כבר את הבעיות שהיא מתמודדת איתן בהווה.

,כל פעם שהיא תרגיש משועממת ,דורית העתידית תקפוץ לתודעה שלה ותעזור לה ,תתמוך בה ותייעץ לה מה לעשות.

היות ותרגלנו את זה עשינו כבר את "החזרה הגנרלית" לקראת המציאות , התת מודע לומד את ההתניה החדשה שמשנה לגמרי את המצב הרגשי, הפחד להיות לבד עם עצמה נעלם ,היא כבר לא צריכה להסיח את דעתה מהתחושות הקשות, הן פשוט כבר לא קיימות יותר. היא כבר לא צריכה להיאבק בעצמה , הצורך למלא את הבטן ולהעסיק את הפה פשוט נעלם.

דורית משתפת אותי כמה ספקנית היא הייתה בתחילת הטיפול, היא הרי ניסתה הכל . בתחומים אחרים אבל לא השפיע בנושא המשקל. והנה זה עובד כמו קסם, היא לא מאמינה שהיא כבר לא חושבת כל הזמן על אוכל, וכמה אנרגיה המחשבות האלה גזלו ממנה…

כל פעם מחדש אני נפעמת מהשפעת הטיפול בזמן כל כך קצר יחסית דורית ורבים אחרים שאיפשרו לעצמם להתמסר,להתרגש,ולהשתנות,

עברו ריפוי רגשי עמוק שיצר שינוי מחשבתי ושינוי התנהגותי .