דמיון מודרך להתמודדות עם כאב מאת דגנית רוזנר מאמנת אישית

 

עכשיו כשאתה יושב ויכול להרגיש את משענת הכסא, אפשר לעצמך לשבת בנוחות, ולהתרווח. אפשר לכל חלק בגוף למצוא את התנוחה המתאימה לו ואפשר לעצמך להרגיש רפוי ורגוע.

 

אגרף יד אחת, כווץ את שרירי כף היד והרגש את המתח בהם. תוך כדי כיווץ, נשום מספר נשימות עמוקות ודמיין שכל המתח שבגופך זורם ומצטבר בכף היד המאוגרפת. שאף אוויר, עצור את הנשימה ואפשר לחמצן להגיע לכל חלקי הגוף, ולאט לאט נשוף – שחרר את האויר יחד עם הרפית שרירי היד – שחרר את האגרוף.

עכשיו, תוכל לאגרף את כף היד השניה. כווץ את שרירי כף היד והרגש את המתח בהם. תוך כדי כיווץ נשום מספר נשימות עמוקות ודמיין שכל המתח שבגופך מצטבר וזורם אל כף היד המאוגרפת. שאף אוויר, עצור את הנשימה ואפשר לחמצן להגיע לכל חלקי הגוף, ולאט לאט נשוף – שחרר את האויר יחד עם הרפית שרירי היד.

כעת, עבור לכפות הרגליים, כווץ את בהונותיך קדימה ולמטה ככל שתוכל לפוינט. עצור את נשימתך תוך כדי כווץ הרגליים. נשוף את האויר באיטיות ושחרר את רגליך כשאתה מרגיש את המתח משתחרר.

עכשיו תוכל למתוח את בהונותיך בכיוון ההפוך – אחורה, לכיוון הראש. מתח את הבהונות אחורה לפלקס תוך כדי שאיפת אויר. ועצור את הנשימה והחזק את הבהונות מתוחות. הרפה את רגליך ונשוף את האויר באיטיות מראותיך, הרגש את המתח והלחץ נשטפים ומשתחררים מהגוף.

הרם את כתפיך לכיוון אוזניך תוך כדי שאיפה עמוקה ושחרר אותן מטה בבת אחת, תוך כדי נשיפה. הרם שוב את כתפיך לכיוון אוזניך תוך כדי שאיפה עמוקה והפעם שחרר אותן באיטיות מטה כשאתה נושף את האויר באיטיות רבה ככל האפשר. שחרר מאזור הכתפיים, השכמות והצוואר את כל המתחים והדאגות שהצטברו בהם.

נשום נשימה עמוקה – שאף אויר, כווץ את שרירי הפנים, סנטר למטה לכיוון החזה. הישאר בתנוחה זו שניות ספורות, תוך עצירת הנשימה ואז נשוף באיטיות, הרפה את שרירי הפנים והרם את הסנטר באיטיות.

 

תן למחשבה שלך לעבור על כל חלק וחלק בגוף מהראש, דרך העורף, חגורת הכתפיים והידיים, הרגש אותם נינוחים ורפויים. הרגש את בית החזה והבטן רפויים ושקטים ללא מתח, את האגן ואת הרגליים לכל אורכן ואת כל האיברים הפנימיים רפויים ונינוחים.

נשום בנינוחות ובקצב המתאימים לך והנשימות שלך נעימות, נינוחות ורגועות, לא עמוקות מדי ולא שטוחות מדי. ועם כל נשימה תוכל להרגיש נינוח ורגוע יותר ויותר ותוכל לדמיין לעצמך שאתה צועד בשדה רחב. השמיים מכוסים בעננים כהים וכבדים, קרקע השדה טרשית היא מכוסה באבנים קטנות שמקשות על ההליכה. השדה רחב וחד גוני, לפתע בהמשכו אתה רואה סלע. סלע גדול, בודד, עומד בלב השדה וצבעו חום כהה. ואתה נמשך אליו, כאילו מגנט גדול מושך אותך. הסלע הגדול משדר לך רוגע ושלווה יחד עם תחושת כח וביטחון.

עכשיו אחרי שראית אותו, אתה צועד נמרץ יותר. השמיים מוסיפים להתקדר ואתה מרגיש כאב. אתה לא רוצה אותו ומרגיש שאתה לא יכול למנוע אותו.

העננים הכבדים מכסים את השמש לגמרי – האווירה כבדה ומעיקה. מזווית העין אתה רואה שמתחילה להתהוות סופה – רוח עזה ולוליינית מתקרבת. הסופה מתקרבת לכיוון הסלע הרחוק. ואתה תוהה מה יהיה? האם הסלע יעמוד בסופה? מה יקרה אם ישבר?

אתה מרגיש את הכאב. הכאב מרגיש כאילו לבנה גדולה לוחצת עליך. נשום מספר נשימות עמוקות, כשבכל נשיפת אויר אתה משחרר מהגוף ומהנפש את המתח וחוסר האונים שהופיעו בגלל הכאב.

עכשיו, אחרי שהשתחררת מתחושת חוסר האונים, אתה ממש יכול לראות את הלבנה ואתה יכול לאט לאט להרים אותה. אתה מרים אותה לאט ומעט. ובכל פעם שהלבנה מתרוממת, אתה מרגיש שהכאב נרגע ודועך. אם הרגשת חום ולחץ בגלל הלבנה גם הם נעלמים והאזור הכואב מרגיש קריר יותר ומשוחרר יותר. הלבנה מתרוממת יותר ויותר ועם כל התרוממות שלה מופיעות עוד ועוד קרני אור והכאב הולך ודועך, הולך ונרגע.

אתה מרגיש הקלה כי הכאב פוחת, והקלה כי הכל סביבך מתבהר. החושך הכבד והמעיק הולך ונעלם. העננים מתפזרים וקרני אור מאירות ושוטפות את הכל. קרני אור של תקווה ואופטימיות. אתה מרגיש שיש לך שליטה, אתה מסוגל להתמודד עם המחשבות ועם הכאב, אתה יכול להרגיע את הכאב ולהרגיש טוב.

אתה ממשיך להרים את הלבנה באוויר ואתה מרגיש את תחושת ההקלה והשחרור והתחושה טובה.

ועכשיו כשהלבנה כולה באויר, כל הרמה שלה גם גורמת לה להתפורר לאיטה לאבק. אתה יכול לראות את האבק מרחף וזוהר בקרני האור שסביבך. הלבנה מתרוממת ומתפוררת והכאב הולך ומתפוגג, הולך ונעלם.

אתה מרגיש טוב, מעודד, אנרגטי ומלא בסקרנות לגורלו של הסלע. האם הצליח לעמוד בסערה?

אתה ממשיך לצעוד לעברו, האדמה כבר לא מכוסה באבנים וקל מאד לצעוד בה. היא מכוסה בצמחיה יפה, בפרחים ובשיחים לא גבוהים, אתה יכול להריח את ריחם העדין.

אתה צועד לך בקלילות, ופתאום, אתה יכול לראות את הסלע. הוא שרד את הסופה, שום דבר לא קרה לו. אתה מתקרב אליו ויכול לראות אותו בבירור, בולט, לרגליו השדה ומעליו שמיים כחולים, בהירים. אתה רוצה מאד להגיע אליו, עוד מעט תגיע אליו…

 

הגעת לסלע, אתה עומד על ידו, מושיט את ידיך ונוגע בו. מרגיש איך הסלע המיוחד הזה ששרד את הסופה ולא נשבר, מעביר אליך אנרגיה וכוח. אתה חזק כמוהו ומסוגל להתגבר. מסוגל להתגבר על הכאב – יכול להרגיע אותו ולגרום לו להיעלם. גם אתה, כמו הסלע המיוחד הזה, יכול להצליח. יש לך את האפשרות והיכולת להתגבר גם על המחשבות השליליות וגם על הכאב. יש לך שליטה וכוח להתגבר ולהצליח.

תחושות האופטימיות והיכולת ממלאות אותך שמחה, אתה יודע שהכל פתוח, האפשרויות קיימות ותוכל להצליח. הכל פתוח, כמו השדה הרחב והיפה הזה שאתה עומד בתוכו ויכול לראות רחוק, רחוק – עד האופק, ואתה מרגיש חופשי ומאושר.

 

ואתה יודע שהאופטימיות, הכח והביטחון שרכשת בתהליך הפכו ליכולות שלך. היכולות האלו קיימות בך, הן חלק ממך ותוכל להשתמש בהן בכל מקום ובכל זמן שתרצה. בכל פעם שתצטרך ובכל פעם שתרצה תוכל להיות רגוע ואופטימי, תוכל להחליש ולהעלים את הכאב ותוכל להרגיש טוב – משוחרר ומאושר.

 

לאט לאט, חזור אל החדר ואל הכסא עליו אתה יושב, חזור לכאן ולעכשיו יחד עם האופטימיות הכח, והביטחון שספגת מהסלע.

אני עומדת לספור מ-1 עד 5. ככל שאתקדם בספירה. בקצב שלך ובשליטה שלך, הגוף והנפש שלך יחזרו לערנות מלאה וב- 5 תפקח את העיניים ותרגיש טוב בכל מובן. הרגשה טובה גופנית והרגשה טובה רגשית.

 

אחת- תניע בעדינות את כפות הידיים.

שתיים – תניע בעדינות את כפות הרגליים.

שלוש- תניע בעדינות את ראשך מצד לצד.

ארבע… נשום מספר נשימות עמוקות, והכנס אנרגיה חיובית. מלא כל חלק וחלק בגוף שלך באנרגיה חיובית. ותרגיש איך אתה נעשה ערני יותר ויותר.

חמש… פקח את העיניים.

 

נכתב ע"י דגנית רוזנר מאמנת אישית ופסיכולגית קוגנטיבית