תרגיל בדמיון מודרך – לשינוי תכונות  מאת אופיר אבני

(המילים המודגשות הם ממודל השפה של מילטון)

הרפיה:

אני מזמין אותך לעצום את העיניים ולנשום עמוק. אתה מוזמן לשים לב לקצב הנשימה שלך. כיצד בית החזה עולה כשאתה שואף וכיצד הוא יורד כשאתה נושף. נפלא!

אני מזמין אותך להיזכר בסיטואציה שקרתה לך שבה הרגשתה רפוי. סיטואציה בה רגשת רגוע. אולי כשהבטתה בטבע הקסום, אולי כשנכנסת לאבמט חם והמים החמים והנעימים הרפו את גופך, אולי כשעשית מסאג', כשחלמת הקיץ… בדיוק כך…

עכשיו, כשאתה שומע את קולי אתה עשוי לשים לב כיצד אחרי כל מילה שלי אתה נעשה רגוע יותר ויותר.

העמקה:

ואתה מוזמן לראות בעיני הדמיון שלך את עצמך נמצא על אי יפיפה שהוא כולו עומד לרשותך.

אני מזמין אותך לטייל באי הזה.

כשאתה מטייל באי אתה וודאי מרגיש את השמש אשר נוגעת בך ברכות ומשדרת לך הרגשה של בטחון, אתה יכול להרגיש את רוח הבריזה מלטפת את פניך ומחזקת את ביטחונך (עוגני בטחון- ניתן לעגן פיזית). ואני תוהה אם אתה יודע כמה רגוע ושליו אתה.

אתה יכול לשים לב לציוץ הציפורים המלוות אותך בדרכך (אודיואלי) , וככל שאתה עושה עוד ועוד צעד כך אתה נעשה רפוי יותר, רגוע יותר. אתה יכול להרגיש את הרגליים שלך מושכות אותך קדימה כמעט באופן בלתי נשלט כדי להמשיך ולראות את האי הקסום הזה. עכשיו, כשאתה ממשיך ומטייל באי ייתכן שאתה נהיה מודע לתחושת הרוגע העוטפת אותך, וכשאתה מרגיש את התחושה הזאת אתה יכול לשים לב לתהליך הנשימה שלך, איך האויר נכנס לראות שלך וממלא אותם, ואיך האויר יוצא מהן ומפנה אותם אל הנשימה הבאה. בדיוק כך…

תיעול:

וכשאתה ממשיך ולטייל לך באי הקסום אתה יכול לראות בעיני הדמיון שלך תיק מונח לו על העץ. כשאתה מתקרב לתיק אתה מזהה אותו. זה התיק שלך, ובתוכו נמצאים כל התכונות שלך. בתוכו נמצאים כל התכונות שהופכות אותך (שם פרטי) למי שאתה. בטבעיות אתה שם אותו על הגב. אתה עשוי לתהות איך זה שהתיק לא שוקל כמעט כלום (לא רוצים שמשקל יעיק עליו). ככה זה שתיק מלא במשהו כמו תכונות. באוזניך אתה יכול שומע קול מרגיע של נהר זורם (אם מדובר באדם אודיאלי), רגליך לוקחות אותך כמעט באופן אוטומטי לנהר שם אתה רואה סירה קטנה הצפה לה ברוגע על פני הנהר השליו. אני לא אהיה מופתע לגלות אם אתה חושב על להיכנס לסירה הזאת. זה שאתה חושב על זה, אומר שאתה מבין כמה נחמד יכול להיות לשוט בסירה הזאת, לכן אתה נכנס לסירה והיא מתחילה להפליג לאט ובנחת במעלה הנהר, השמש עדיין נוגעת בפניך בבטחה (חיזוק עוגן בטיחות), הרוח עדיין מלטפת את פניך בנועם ומחזקת את אותה הרגשת בטחון ורוגע שאתה מרגיש. הציפורים עפות מעל ראשך בליווי שיר נעים (שוב, לחלק האודיאלי)

זה הזמן לפתוח את התיק הזה. זוכר? זה שעל הגב שלך. אם כבר שכחת שהוא על הגב שלך זה בגלל שהוא כמעט ולא שוקל כלום. זה הזמן לפתוח אותו. בדיוק כך. בתוך התיק הזה יש את כל התכונות שלך. בזמן שמתאים לך אני מזמין אותך להוציא מהתיק תכונה אחר תכונה, ולהשליך למים את כל התכונות השליליות, אלו שאתה רוצה לסלק מתוך עצמך, ולהשאיר רק  את אלו שאתה רוצה להשאיר… אתה בטח לא מודע שבזמן שאתה משליך תכונה אחת למים אתה מתחזק! כשסיימת להשליך את התכונות השליליות תיידע אותי בזה שתקח נשימה עמוקה.

הסירה הגיע ליעדה. היא הביאה אותך לחוף בתולי ויפיפה אליו התחבר הנהר. חול לבן המשתער לו לאורך. אתה יכול להרגיש את מגע החול הנעים ברגליך (מגע), אתה רואה עצי דקל גבוהים מקשטים את הנוף. השמש, הרוח והציפורים מלווים אותך לאורך כל הדרך.

 

הרפיה והעמקה שנייה:

(דמיון מודרך בתוך דמיון מודרך):

אני מזמין אותך להתחיל לטייל ולסרוק את האי. מעולה. בשלב מסוים אתה רואה שתי עצי דקל גדולים כאשר ביניהם קשור ערסל. אני יודע שאתה רוצה להיכנס אליו, לכן אני מזמין אותך להניח את התיק לצד העץ ולכנס לערסל. אתה יכול לשים לב כמה זה נעים ומרגיע לשכב על הערסל ולהתנדנד לך באיטיות תחת כיפת השמיים. כאשר רוח הבריזה מלטפת אותך והשמש מחייכת ממש מעליך, מאחורי אחד העצים שעושה לך קצת צל. ככל שהערסל מתנדנד כך אתה נהיה רפוי יותר ויותר. אתה יכול לשים לב כמה רגוע אתה על הערסל ואיך העיניים מתחילות להיעצם, איך העפעפיים נעשות לך כבדות, וזה בסדר להירדם. אתה מוזמן לראות בעיני הדמיון שלך כיצד אתה מרחף מתוך גופך ועולה מעלה. אתה רואה את עצמך שוכב על הערסל בין שתי העצים בחוף הבתולי…. (זאת הנקודה לעשות תהליך שני, קו זמן למשל, בגלל שזאת העמקה כפולה הוא יהיה הרבה יותר עמוק, בנוסף כך אנחנו מפרידים את שתי התהליכים)

בסיום התהליך השני אנחנו חוזרים לתוך הדמות ששוכבת על הערסל.

אתה בטח מרגיש שישנת מספיק והגיע הזמן להתעורר. אתה בטח מרגיש כיצד העיניים שלך רוצות להיפתח. זה הזמן לקום מהערסל, לשים את תיק התכונות החיוביות חזרה על הגב, ולצעוד בחזרה לסירה המחכה לך בשקט באותו המקום שעזבת אותה. אתה נכנס לסירה והיא בצורה אוטומטית מתחילה בהפלגה חזרה לאי ממנו באת. זה הזמן לחשוב על התהליך שעברת (התהליך השני) כך תוכל לקחת את הרעיונות והתחושות שעברו לך בדקות האחרונות ולדעת איך להשתמש בכל הדברים החיוביים שעברת בחיי היום יום. אני מזמין אותך לראות את (שם המונחה) בעתיד עם כל התכונות החיוביות האלו

כאשר הסירה מגיע בחזרה אל האי, אתה מוצא עצמך הולך חזרה באותה דרך שבאת, ואם כל צעד שאתה עושה אתה לוקח מהתהליך את כל מה שטוב לך ויעיל עבורך. עכשיו, כשאתה מודע לאפשריות שזה יכול לפתוח עבורך, אני מזמין אותך בזמן שנח לך, לחזור למודעות של כאן במקום (איפה שהמונחה נמצא), אתה יכול לשים לב לתחושה באצבעות, אולי לתחושה ברגליים, ובקצב שלך לפתוח את העיניים.