למה צריך לימודי NLP?

לימודי NLP – יותר ויותר אנשים מתעניינים בללמוד NLP

למה אנחנו מצפים כשאנחנו נרשמים אל קורס NLP? בעבור רבים מאיתנו אשר מתעניינים בתחום לימודי NLP, העולם של לימוד NLP עלול להישמע ערטילאי במקצת, ולכן חשוב וכדאי לדעת כמה דברים לפני שנרשמים לקורס.

כשמתחילים להכיר את תחום לימודי NLP עוד בשלבים הראשונים, על מנת להפיג את החששות שלכם, קורס דמיון מודרך או ללמוד nlp אלה הם דברים שכלל אינם מציבים דרישת סף לפניכם. קורס NLP למתחילים רק דורש מכם את המוטיבציה והרצון לשפר את החיים שלכם, ולקדם אותם בכל מישור אפשרי – השתחררות מהתנהגות כפייתית, ללמוד כיצד להימנע ממצבי רוח דיכאוניים, טיפול בבעיות בריאותיות, שיפור היחסים שלכם עם הסביבה – וזהו רק קומץ ממגוון הדברים, אשר תרוויחו למען עצמכם ולמען הסביבה שלכם אם תבחרו לימודי NLP דרך קורס מקצועי. רבים מהאנשים אשר עוברים קורס NLP, בשלבים שונים בחייהם, ובעלי רקע שונה – מדווחים על שינוי מרכזי ומהותי שחל בחייהם לאחר שעברו קורס NLP. כמובן שחלק מהם אף החליטו לא רק להסתפק בחוויה שהם עברו – אלא גם להפיץ אותה לתלמידים חדשים.

למה דווקא קורס NLP ולמה צריך לימודי NLP?

אחד היתרונות המרכזיים של לימודי NLP הוא שהוא יכול לפתוח לכם חלון אל אפיקים חדשים שכלל לא חשבתם עליהם – לכל אחד מאיתנו יש בעיות שהוא מודע אליהן וכאלו שהוא לא מודע אליהן. רבים מאיתנו פונים אל לימודי NLP משום שאנו מרגישים שאנחנו צריכים שינוי מסוים מאד בחיים שלנו. אולם מפידבקים שתוכלו לקרוא על NLP, תוכלו לראות עד כמה הוא שינה והעצים את האנשים אשר למדו אותו.

הרעיון של קורס NLP הוא להעביר לכם את רעיון של שיטת ה NLP, וכיצד ליישם אותה בחיים היום יומיים שלכם. לימודי NLP מתמקד בשלושה מוטיבים מרכזיים: הצורה שבה אנחנו מתקשרים עם הסביבה, דרכים להעצמה אישית שלנו, וכן הפרקטיקה – כלומר, איך לבצע את התיאוריה של NLP בחיים שלנו.

אחד מהמודלים המרכזיים, אשר מופיע בתוך קורס NLP, הוא המודל של ד"ר מילטון אריקסון. ד"ר אריקסון פיתח מודל מרכזי מאד בתחום של תקשורת בין-אישית, על-פיו ניתן ליצור שפה מיוחדת, אשר יוצרת הסכמה בין הסובבים אותך.דרכו המיוחדת של ד"ר אריקסון להשפיע על המטופלים והתלמידים שלו נחקרה ע"י מפתחי הנל"פ שבנו ממנה מודל שהיום יכול להיות שימושי אצל אנשי מכירות, פוליטיקאים שרוצים להעביר מסרים לבוחרים שלהם, קוסמים שרוצים לשתול מחשבות, ובעצם אצל כל מי שרוצה לתקשר ביעילות – לימוד nlp הפך להיות כלי שימושי עבורם. במכללת קגן השקענו רבות בפיתוח והתאמה לעברית של מודל זה  והתלמידים מקבלים חומרים אלו כחלק מהחומרים של לימודי NLP, כמובן שמדובר במרכיב מרכזי מאד בקורס.

להלן מספר מילים שכתב אחד מתלמידי הקורס:

מה זה ללמוד NLP ?

קורס NLP הוא קורס המפתח את האיכות של עוצמה אישית והעצמת אחרים.

בשנות ה – 80 אנשים כמו ד"ר ריצ'ארד בנדלר ופרופסור ג'ון גרינדר בדקו מה מיוחד בדרך ההתנהלות של אנשים מצליחנים. בהתחלה כמו :ד"ר מילטון אריקסון ,וירג'יניה סאטיר, פירץ פרלס – אבי תורת הגשטאלט ועוד ואחר כך המשיכו לעשות זאת עם מצליחנים אחרים. מתוך העבודה שלהם הם הצליחו לשלוף את התמצית של התמצית המייחדת אנשים מצוינים ומקצוענים. מדובר למעשה בדוח מפורט שאם נתנהג על פיו נוכל גם אנחנו להגיע להישגים משמעותיים ומצוינים לא פחות מהכי הרבה שאנחנו יכולים.

זהו ה NLP שבעברית הכוונה היא לתכנות השפה המוחית העצבית וזוהי השפה שבה אנו מתקשרים עם המוח שלנו, וכדי להגיע להישגים, אומרים מפתחי ה NLP אנחנו צריכים קודם כל לדעת לתקשר ולהפעיל את המוח שלנו.

בד"כ אנחנו לא מודעים לעוצמות הקיימות במוח שלנו ואנחנו מפעילים אותו בצורה לא נכונה, הפוכה ולכן מגיעים לתוצאות בהתאם.

לדוגמא :

רוב האנשים בבוקר, כשהשעון מצלצל, רוצים להמשיך לישון ולנמנם עוד קצת במיטה, רוצים לסחוב עוד כמה דקות של רביצה במיטה. לא מתחשק לנו כל כך ללכת לעבודה. עוברות כמה דקות ואז אנחנו קופצים ועושים את הצעד הראשון החוצה מהמיטה. אילו מחשבות עוברות לנו בראש בעודנו עושים את הצעד הראשון ? לרוב זו תהיה תמונה של הבוס מסתכל עלינו באכזבה או בכעס כשאנו מגיעים באיחור לעבודה. בדיוק ככה אנחנו פועלים. אנחנו נעים וזזים אחרי שהבאנו לראש שלנו איזו תמונה מפחידה לא נעימה וככה אנחנו מזיזים את עצמינו. תבדקו ותראו. ואת זה אנחנו עושים לא רק במיטה אלא גם בד"כ בכל מקום אחר. אבל אם רק נרגיל את הראש שלנו לשנות את הגישה ולחשוב מחשבות אחרות כמו : מה ישמח אותי היום ? מה אני יכול לעשות היום שיעשה אותי גאה ? וכן הלאה, המוח שלנו יתחיל לקבל שידור אחר, תמונות אחרות. ההתפתחויות של היום יהיו אחרות כי את הצעד הראשון החוצה מהמיטה נעשה ברגל ימין.

וזו רק דוגמא קטנה אבל גדולה ומשמעותית לכמה חשובות השאלות שאנו שואלים את עצמינו כי בשאלות טמונים הפתרונות לעוצמה אישית ולהעצמת אחרים.
ישנם מקומות שונים לטיפולים פרטניים לדוגמא: בית אלה, חגית ספנסר – טיפולים פרטניים ב NLP

מתוך לימודי NLP עם אריה קגן. נכתב ע"י אסי גולדברג.