מה זה (NLP (Neuro Linguistic Programming ?

יש דרכים שונות להגדיר מה זה NLP. אחת מהן היא שה-NLP הוא תוכנת הפעלה למוח. תוכנת הפעלה עם הוראות הפעלה. היום ישנם מחקרים שמאמתים מדעית את מה שה-NLP אמר לפני עשרות שנים מתוך תצפיות על אנשים.

ה-NLP כולל ארגז של כלים מהירים ואפקטיביים לשינוי עמוק ומהותי שעומדים במבחן הזמן.
הוא מתמקד בעיקר באיך אנשים עושים את אשר הם עושים ואינו עוסק בשאלה למה אנשים מתנהגים כפי שהם מתנהגים. אין צורך למצוא את הסיבה לבעיה או מה בעבר הרחוק גרם לתוצאות הלא רצויות היום. המיקוד בתהליך יהיה איך האדם ממשיך להתנהג היום בצורה לא מודעת בסיטואציה ספציפית.

מודל א.פ.ר.ת (ראשי תיבות של ארוע-פרשנות (מחשבה)-רגש-תגובה) מסביר בפשטות את התהליך האוטומטי שמתבצע במוח. ארוע שקורה במציאות נקלט על ידי החושים, עולה מחשבה שהאדם נותן לה פרשנות. הפרשנות מעלה באופן אוטומטי רגש מסויים שמביא לתגובה אוטומטית בהתאמה לרגש שעלה.

התנהגות אוטומטית שמייצרת תוצאות לא רצויות נוצרת על ידי כך שבאותו הרגע המוח סורק במהירות את תוכנת ההפעלה (התת-מודע) לסיטואציה דומה בעבר כדי לבחור את התגובה המתאימה.

התחושה האוטומטית שעולה למעשה תוכנתה כבר במוח מנסיון קודם ולכן אין לה קשר (או יש לה קשר מועט) עם מה שקורה כרגע בהווה.
זהו עוגן – אותו חיבור עצבי בין ארוע חושי כלשהו למצב רגשי מסויים. תהליך אוטומטי שקורה במוח.

כשהתגובה האוטומטית לא רצויה נשאלת השאלה: איך אנחנו משנים את התכנות שלא רצוי לנו? איך האדם יגיב שונה כאשר הטריגר לעוגן עולה?

ה-NLP נותן פתרון באמצעות מספר כלים שמטרתם למוטט עוגנים לא רצויים ולהחליפם בתחושות רצויות.
התחושות הרצויות יביאו להתנהגויות הרצויות.

מה זה (EFT (Emotional Freedom Technique?

טכניקת EFT הינה טכניקה המאפשרת הקטנה או שחרור של רגשות לא רצויים.
השיטה משלבת תהליך אנרגטי וקוגניטיבי ומשמשת לשחרור ממצבים רגשיים ופיזיים.
היא נוצרה בשנות ה-90 ע"י גרי קרייג שבין היתר למד NLP. ומבוססת על דיקור סיני רק ללא שימוש במחטים.

הטכניקה משתמשת בטפיחות בעזרת קצות האצבעות על נקודות מסויימות בגוף. הנקודות הן אותם המרידיאנים שהדיקור הסיני משתמש בהם כבר אלפי שנים. תוך כדי הטפיחות מתמקדים בבעיה ואומרים משפטים מובנים סביב הנושא שעליו עובדים.

השיטה קלה ללימוד ויישום, ומוכיחה את עצמה כל פעם מחדש. אחרי שלומדים את השיטה היא לוקחת רק מספר דקות לעשייה.

אם מתייחסים לתחושות כדלק שמייצר את הבעיה ניתן לראות די בקלות ששימוש בטכניקה שמטרתה לשנות תחושות ותגובות לא רצויות תגרום לבעיה להעלם. טכניקת ה-EFT

מאפשרת גישה ישירה ומיידית אל המערכת האנרגטית שמופעלת על ידי התת-מודע. מערכת זו מגיבה במהירות גבוהה יותר מטיפול קוגנטיבי ולכן התוצאות מהירות ויעילות.

ניתן להשתמש בה למגוון רב של בעיות: טראומות, התמכרויות, התקפי חרדה, כעסים, פחדים, דיכאון, רגשי אשמה, לחץ, דימוי עצמי נמוך, חוסר יכולת להחליט ולשחרור ממצבים פיזיים כגון: אלרגיות, עייפות, סחרחורות, קשיי נשימה, בחילות, כאבי ראש ומיגרנות, כאבי מחזור, עצירות, כאבי גב וצוואר, כאבים כרוניים, עודף משקל ועוד.

השיטה טובה גם בעבודה עם ילדים ולשיפור ביצועים בספורט, בלימודים ובעסקים.

מה בין NLP ו-EFT ?

ה-EFT הוא הטכניקה האולטמטיבית למה שמכנים ב-NLP מיטוט עוגנים/ פירוק עוגנים שהאדם יכול להפעיל על עצמו בצורה פשוטה ויעילה.
שימוש בטכניקה מאפשר לעשות יותר בפחות זמן ולהשיג את התוצאה הרצויה לאדם.
עוד כלי אפקטיבי בארגז הכלים של המאמן/מטפל.

במכללת קגן מועברים קורסים של NLP Pracitioner, NLP Master Pracitioner ומסלול המוכר לתואר PhD ע"י 2 אוניברסיטאות מחו"ל בתחום הרפואה המשלימה. במכללה מתוכננות בקרוב סדנאות העשרה שונות , כגון NLP ו-EFT, אימפקט, ו-NLP לילדים.

נכתב ע" מירב פיקרסקי מאמנת אישית ועסקית ,NLP MASTER PRACTITIONER , ומנהלת תחום פיתוח עסקי במכללת קגן