בס"ד
הנחיה בדמיון מודרך לשחרור מפחד קהל ולהעצמה אישית
– מאת : צבי רפפורט מחבר הספר 'מרצה נולד' – המדריך למרצים
המקרה –אברך שהתמנה לעמוד בראש מוסד חינוכי והפחד לדבר בציבור משתק אותו.
המשימה – שחרור מהפחד והגברת הביטחון העצמי .
תיאור תהליך ההנחיה – אני מושיב אותו מולי, ליד שולחן עגול עם כסאות נוחים וזהים גבוהי משענת,
2 כוסות מים לפנינו ברקע קולות יער רכים ומים מפכים . פותח בשיחת היכרות נעימה ומספר קצת על
עצמי, אך מאזין בקשב רב לסגנון דיבורו למילותיו ולהבעות פניו. הדברים זורמים בנעימים ונוצרת כימיה ותחילת אמון . לאחר בירור על קשייו, על המפריע לו ומה הם הדברים שמהם הוא חושש. ובעצם מה מבוקשו ולאן הוא שואף להגיע ? ומה לדעתו יכול לסייע בידו ? אני חושב על האסטרטגיה ומתחיל להנחות כשמלותיי תואמות לערוצים שלו –נ.ל.פ….
תהליך הנחיית הדמיון – אני מבקש ממנו שישב נינוח וישען לאחור, לעצום עיניים שיראה את עצמו בדמיונו, לבוש בגדים נוחים כשהוא יושב על ספסל הפונה אל הים, מזג האוויר אידאלי ורוח נעימה מלטפת את פניו יחד עם חמימות השמש, כשעה לפני השקיעה. האזן לאוושת הגלים והבט אל מסעם עד החוף היפה והנקי. המים כחולים צלולים ונעימים, ממש תענוג לצלול לתוכם, אתה מעלה חיוך של שביעות רצון והמתח נושר מעל כתפיך בתחושת הקלה, נשום עמוק, כלא את האוויר בריאותיך ושחרר אותו לאט, לאט. חזור שנית ושלישית על קצב הנשימה הזו, כשעינך עצומות… אתה מרגיש נינוח ושלו, רוצה לקפוץ למים ? האם נעימה לך ההרגשה?
– התשובה – כן, בהחלט. המשך ההנחיה – כעת רד לים וצלול במים הנהדרים והמנקים את פחדיך ותחושותיך השליליים, חזור לספסל בצעדים נמרצים עם הרגשת חיות ומוכנות והרגע בהרגשת התעלות. כעת פקח עיניים, התיישר בכיסא, הרם את ידך כלפי מעלה בתחושת העצמה, נשום עמוק וחשוב שכך תהיה הרגשתך בכל פעם שתסיים את דבריך בפני הקהל שלך. חייך לעצמך, הורד את הידיים ועשה תנועת 'יש' עם יד ימין מאוגרפת ואמור בקול 'יש – אני מסוגל אני מצליח'. אחרי מספר שניות בצע הרפיה על ידי ניעור הכתפיים והידיים כלפי מטה, שחרר שרירים ושב נינוח עם חיוך.
כעת אני מזמין אותך שוב לסגור עיניים ולראות בדמיונך סיום הרצאה מוצלח, עם קריאות ישר-כוח ומחיאת כפיים, של הציבור. כן, הקהל מרוצה, אתה מחייך לעצמך ומתמלא תודה לבורא שהצליח דרכך. כעת תפנים את התמונה וספר לי –איך אתה מרגיש ?
תשובה – מעולה, עשיתי את זה !
ואני ממשיך לשאול – תישאר עם התמונה הזו, וחשוב בדמיונך, מה קדם לסיום המוצלח שחווית ? הוא עונה – סיימתי את השיחה עם עוצמה בטון הדיבור ועם הרבה רגש, הקהל אהב את זה והתלהב מאוד. יפה, אני אומר וממשיך לשאול ומה השלב שקדם לסיום המוצלח? תשובה – בניתי את השיחה באופן אסקלטיבי מלווה בהמחשות, כפי שלמדתי ממך בקורס המרצים. וכך אני ממשיך אתו ב'פליי בק' או 'פלאש בק' עד נקודת ההתחלה, כשלפני ההרצאה הוא ביצע תנועות העצמה ואמירת 'יש אני יכול' ! ועד העת בה החל להרכיב את השיחה ובאלו נתונים ואמצעים הוא השתמש.
כעת אני מבקש ממנו שיפכח את עיניו ויספר כיצד הוא רואה את עצמו עומד בפני קהל, מה עליך לעשות כדי לסיים באופן מוצלח ? לפני שאתה עונה, חזור לעצום את עינך ודמיין שלב אחרי שלב, מעת ההכנה והרכבת ההרצאה, כיצד אתה נהנה ממלאכת הבניה, כיצד תרגלת בפני 'טייפ' שמעת את עצמך וחזרת על כך בשנית עם שיפורים, עד שאתה מאוד מרוצה מהמסר והרגשתך נינוחה, ממש כפי שהייתה כשישבת על הספסל מול הים. הרץ בדמיונך כיצד אתה נכנס לאולם המלא במאזינים, אתה לבוש היטב חיוך קל על שפתיך צעדיך מקרינים נחישות ואתה נעמד מול הקהל המצפה והדרוך, אתה סוקר לאיטך את כל הציבור, ממתין 2-3 שניות ואז מתחיל לדבר בטון איכותי, נחוש ובקצב נכון, פניך וידך מחזקים את מילותיך ואתה יודע שתצליח, עברת בהצלחה את הרושם הראשוני, ראשי הפרקים שהכנת והתרגולת המוקדמת נוסכים בך עוצמה ביטחון, הרי אתה יכול, יש לך את זה בגדול.
ראה – אני מסכם – כעת אתה מוכן 'לקפוץ למים הכחולים וליהנות'. כל שעליך לעשות כדי להצליח, זה, לזכור את התחושה הנפלאה של סיום מוצלח, לזכור את הצעדים הנכונים של ההכנה והתרגול ולהתמקד בכל שלב רק בצעד קטן ונכון אחד ולאחריו עוד צעד, עוד שלב קטן ונכון וראה תמונות של הצלחה והרגשת שמחה ותודה לבורא בכל פעם ובכל שלב. זה כל שעליך לעשות, זו ההשתדלות הנכונה. משום שכל הצלחה תלויה תמיד, בצעד אחד קטן ונכון, המקדם אותך אל מבוקשך בחיים, לקראת שביעות רצון והצלחה עצומה.

– מאת : צבי רפפורט מחבר הספר 'מרצה נולד' – המדריך למרצים

nlp