מאת אסי כהן NLP Master Practitioner

זריזות לשון – Slight Of Mouth

שאלות ומשפטים מסייעים

אני לא מאמין שמישהו יכול לעזור לי, אני לא חושב שמה שסיפרת לי כאן עובד באמת

1. כוונה – Intent

להתרכז בכוונה החיובית העליונה של המעשה. ניתן לעשות זאת ע"י ציון הכוונה החיובית, או ערעור הכוונה השלילית

מה הרצון?

אוקי, אז בעצם מה שאני מבין ממך זה שאתה מעוניין במשהו שיכול לעזור לך ואתה למעשה מחפש משהו שבאמת יכול לעבוד עבורך ?

2. השלכות האמונה – Consequences

למצוא תוצאה אשר תוצאותיה מערערות את האמונה. איזו תוצאה יכולה לקרות, אם ימשיכו באמונה הזאת? מי שחושב את זה…(שלילי)
אם תתחלי להאמין ש… אז …(לחיובי)

מה יקרה אם תמשיך לחשוב ולהאמין כך?……-(לשלילי)

מה יקרה אם תתחיל לחשוב ולהאמין אחרת?……(לחיובי)

אם תמשיך להאמין שאף אחד לא יכול לעזור לך  ואם כל הזמן תחשוב ששום דבר לא יעבוד עבורך. מה שעלול לקרות זה שלא באמת תאפשר לעצמך להגיע לתוצאה שאתה רוצה כל כך. עצם זה שאתה מאמין וחושב כך יכול להפוך זאת למציאות ממש, כמו אמונה או מחשבה שמגשימה את עצמה..

*אם תתחיל להאמין שישנם עוד המון אנשים שם בחוץ שיכולים לעזור לך, וישנם עוד המון דרכים שיכולים לעבוד עבורך ובאמצעות כל זה תוכל לממש את כל שאיפותיך והתוצאות שאתה רוצה בהם כל כך- אם תתחיל באמת לחשוב ולהאמין בכך זה יקדם אותך באמת לעבר המטרה והיעד שלך.

3. תוצאה אחרת – Another Outcome

איזו תוצאה אחרת אפשרית?
התוצאה של המעשים שלך היא … תוצאה חשובה יותר היא…
אם זה לא היה כך, מה שיכול היה לקרות הוא…

מה יקרה אם תמשיך לעשות/לפעול כך?……-(לשלילי)

מה יקרה אם תתחיל לעשות/לפעול אחרת?……(לחיובי)

אם תמשיך לפעול בצורה שאתה מתאר לי, אם תמשיך לשלול אנשים שמסוגלים לעזור לך, אם לא תפעל בצורות חדשות שאולי עד היום לא הכרת. – לא באמת תוכל להגיע ולהשיג את מה שאתה רוצה. אם תמשיך לעשות רק את מה שאתה מכיר ויודע כל הזמן, כל מה שתקבל הם אותם תוצאות שתמיד כבר קיבלת.

אם באמת מה שאתה רוצה אלו  תוצאות טובות ואחרות בחייך, אתה תהיה חייב לפעול בצורה שונה ואחרת ממה שעד היום פעלת. אתה תהיה חייב לפעול שונה ולבצע פעולות חדשות שיביאו לך תוצאות אחרות, תוצאות שונות וטובות יותר- כאלה שאתה באמת רוצה. כאלו שיעבדו עבורך באמת, כאלו שיביאו אותך אל המקום שאתה רוצה להיות או אל התוצאות שאתה רוצה להשיג.

4. דוגמת נגד – Counter Example

להשתמש בדוגמא שמהווה חריג לאמונה, ומעלה סימני שאלה אם האמונה נכונה.

לתת דוגמא מההיסטוריה/משהו אחר /או מהעבר של הדובר –שהצליח אחרת

קרה לך אי פעם בעבר או אולי אפילו למישהו שאתה מכיר שחשבת או האמנת שמשהו לא יכול להועיל לך או שהוא לא באמת עובד..אבל לבסוף גילית שלא רק שזה יכול לעזור לך אלא הרבה מעבר לכך, שלא רק שזה יכול לעבוד עבורך אלא זה למעשה הדבר הכי טוב שיכול היה לקרות לך ?

5. החלת האמונה על עצמה – Apply to self

מפנים את המשתמע מהאמונה אל האמונה עצמה, ומגלים שאמונה לא תמיד עומדת בכללים של עצמה. אפשר להפנות את האמונה כלפי חלק א' או חלק ב'. 

לחלק את המשפט ל2 ולמצוא פרדוקס

לקחת מילה מתוך משפט ולמצוא חיזוק מהנאמר -לאמירה חיובית

אולי עצם זה שאתה לא מאמין שמישהו יכול לעזור לך או זה שאתה חושב שמה שסיפרתי לך לא עובד באמת, אומר בעצם שאתה לא רוצה באמת שיעזרו לך או שאתה לא באמת רוצה להשיג את מה שאמרת לי שאתה רוצה..

6. אסטרטגיית מציאות – Reality strategy

איך המאמין יודע שאמונתו נכונה. מה הן הרגלים שעליהן נשענת האמונה. חשיפת הרגליים לעיתם מראה שהאמונה לא עומדת על רגליים יציבות כל כך. משתמשים בשאלות מטה-מודל, כדי למצוא את הרגליים. משתמשים בשאלות מטה-מודל, כדי למצוא מהו הכלל שלפיו אתה קובע שהאמונה נכונה.

איך אתה יודע? מה זה אומר?…….

איך הגעת למסקנה הזו ? איך הסקת שיש קשר בין מה שאתה מאמין לבין משהו שיכול לעזור לך באמת, להשיג את מה שאתה רוצה ?

איך בדיוק אתה קובע שמשהו הוא עובד עבורך או לא ? איך הגעת למסקנה הזו אם מעולם לא ניסית זאת עדיין ?

איך אתה יודע שאף אחד לא יכול לעזור לך ? איך אתה קובע שמה שסיפרתי לך עכשיו לא עובד לך באמת ? הרי כדי לדעת באמת אתה תהיה חייב לנסות ? לא ככה ?

7. מודל העולם – Model of the world

המפה היא אף פעם לא השטח., ואנשים אחרים יסתכלו על המציאות אחרת.

מה שנכון לאדם אחד, לא בהכרח נכון לאדם אחר.

האם הדרך בה אתה מסתכל על המציאות, נכונה לגבי כולם?

איך אנשים אחרים מסתכלים על זה?

אולי במודל העולם שלך ואיך שאתה רואה את המציאות זה ככה, צריך להאמין כדי שמשהו יועיל ויעזור לך באמת, בעולם שלי אין קשר בין אמונה לבין המציאות עצמה, והשאלה היחידה שאתה צריך לשאול את עצמך האם זה יכול לעבוד או לא לעבוד עבורי ? ולא האמונה או המחשבה שלי היא מה שקובעת, אלא הפעולות שלי עצמן שבודקות ומוכיחות לי שזה יכול או לא יכול לעבוד עבורי באמת ?

ואולי אנשים אחרים שיראו זאת מהצד יחשבו בדיוק להפך או אפילו כן יאמינו שקיימים המון אנשים שיכולים לעזור להם. וישנם עוד עשרות אלפי אנשים שניסו את כל מה שסיפרתי לך וזה אכן עבד עבורם וגם לי אישית כל מה שאמרתי לך עבד עבורי באמת ?

8. Meta frame

איך זה אפשרי שהם יאמינו בזה? הפניה את תשומת הלב לסיבות "האמיתיות" לאמונה.

חשוף מניעים נסתרים. אתה אומר את זה, כי ככה אתה מבטא את מודל העולם שלך, ומהדרך בה אתה מסתכל על המציאות. יש סיבות אחרות, חשובות יותר, שבגללן אתה אומר את זה.

בשונה מ- Intent, הסיבות אינן בהכרח הכוונה החיובית

שינוי מסגרת-אתה רק אומר את זה כי……

אתה רק אומר את זה כי אולי עמוק עומק בתוכך אתה כן יודע שיש מישהו שיכול לעזור לך, וכל מה שסיפרתי לך יש סיכוי שזה באמת עובד..אבל למעשה אתה לא מעוניין ללכת על זה בגלל שמה שבאמת מדאיג אותך זה שאם זה אכן עובד, אם באמת כל מה שאמרתי לך יוכל לשנות את חייך. ואולי אתה לא באמת רוצה לשנות את חייך, אולי באיזשהו מקום התרגלת למצב שאתה נמצא בו, ואולי אתה בעצם לא מעוניין להשיג שינוי, או מטרה ותוצאה אחרת וטובה יותר..

אתה רק אומר את זה כי אתה יודע שאם תגיד זאת אני אתאמץ להוכיח לך שיש עוד המון אנשים שכן יכולים לעזור לך ושיש עוד המון דרכים שעוד לא ניסית שכן יכולים לעבוד עבורך באמת..

9. Change frame, size, context – מסגרת ההתייחסות

הרחב את ההשלכות של מסגרת ההתייחסות לגודל גדול יותר או קטן יותר מבחינת אלמנט כלשהו, כגון זמן. התייחס לאותה התנהגות במסגרת אחרת

לנצח –תמיד –לעד-בגללם פעם אחת?

כמו שאני רואה את זה עדיף לנסות משהו גם אם אתה חושב או מאמין שהוא לא יעזור לך או לא יעבוד עבורך, מאשר לא לעשות כלום..עדיף תמיד לנסות דברים חדשים מאשר כל החיים ללכת בתחושה של פספוס של מה היה קורה אם היית מאפשר לעצמך ללכת על זה, אם היית מאפשר לעצמך לשים לרגע את כל הספקות בצד ולו רק לכמה זמן..תמיד תוכל לחזור לאחור ולאסוף את כל האמונות הקודמות שלך ואת כל הספקות שיש לך. – עדיף לנסות משהו מאשר לא לעשות כלום..

10. hierarchy of Criteria – היררכיה של ערכים

איזה קריטריון חשוב יותר? מה חשוב יותר?

"מה שחשוב, זה לא _______, אלא ________

מה שחשוב זה לא אם אתה מאמין או לא מאמין שיש מישהו שיכול לעזור לך או שאם אתה חושב שמשהו יכול לעבוד עבורך או לא ? מה שבאמת חשוב האם זה באמת עובד ולא האמונה או החשיבה היא זו שבאמת יכולה לעזור,  אלא בפועל לבדוק באמת אם זה עובד לך או לא..והדרך היחידה לבדוק אם משהו הוא עובד או לא..היא פשוט ללכת ולנסות זאת על עצמך.  רק כך תוכל באמת לגלות אם משהו הוא עובד לך או לא, על ידי ניסיון אישי שלך. ולא המחשבות והאמונות שעליהם גדלת הם מה שיקבעו באמת- בעולם האמיתי.

11. Chunk Down – ירידה לפרטים.

התייחס ליחידות הקטנות שמרכיבות את המידע. היה יותר ספציפי.
שאלות מטה-מודל: מה ספציפית, אילו דברים בדיוק? מי בעצם? מתי?
הסתכל על אחד הפריטים שמרכיבים את האמונה, כך שעצם הריכוז בו יאתגר את האמונה. לדוגמא: איחור זו הכללה. כמה דקות איחור זה…?

תכלס במציאות –מה אתה רוצה?מה ספציפית?מה בדיוק?מתי? למה אתה מתכון? למי בעצם?

למה אתה מתכוון, באיזה תחום בדיוק אתה מעוניין בעזרה ?

כשאתה אומר שאתה לא מאמין שמישהו יכול לעזור לך ? האם אתה מתכוון למישהו ספציפית ? האם אתה מתכוון שאין אף אחד שיוכל לעזור לך בכלל?

איזה חלק בדיוק ממה שסיפרתי לך אתה מתקשה לקבל, ואתה חושב עליו למעשה שהוא לא יעבוד עבורך באמת ?

כשאתה אומר "עובד" למה אתה מתכוון בדיוק ? מהי המשמעות הספציפית עבורך שמשהו הוא עובד לך ? מה צריך לקרות בדיוק כדי שמשהו יעבוד עבורך ?

12. Chunk Up – להסתכל על החלק הגדול יותר.

לאיזו מטרה? מה חשוב לגבי זה? חלק ממה זה?

לחשוב ברמת הכללה מופשטת יותר, כדי לאתגר את האמונה. לדוגמא: להסתכל על האירוע כעל חלק ממערכת יחסים.

אתה למעשה שופט את כל העניין והסיטואציה הזו- שמישהו יכול לעזור לך או שמשהו יכול לעבוד עבורך רק על סמך אמונה או מחשבה שלך לגבי אותם דברים.

Metaphor/Analogy

לתת הקבלה מתחום תוכן אחר, הקבלה שיש בה נקודות דמיון.

זה כמו להגיד על אדם שלא מאמין ברפואה או לא חושב שזה יעבוד עבורו, אבל למרות זאת גופו יגיב לחומרי הרדמה מסוימים בלי קשר לאמונתו או למחשבות שיש לו.

Redefine –  הגדרה מחדש

השתמש במילים נרדפות, כדי לאתגר את אמונה

זה לא ש….אלא…. שימוש במילים נרדפות

זה לא שמישהו מסוים יכול לעזור לך, אלא שאדם מסוים יוכל ללמד להכווין או לאמן ולהנחות אותך איך להשיג את מה שאתה רוצה.

זה לא שמשהו הוא עובד עבורך באמת, אלא שמשהו פשוט ישפיע עליך ברמה כזו שתוכל להשיג את מה שתרצה, ושתוכל להיות במקום שבו אתה רוצה להגיע בכל מיני בחינות.

Redirect/redefine on (effect/values/beliefs

להגדיר מחדש את הערכים, האמונות, ההשפעה.

זה לא זה….אלא חשוב לי ש…..

זה לא שאני חושב שאמונה או מחשבה מסוימת היא לא חשובה, אלא שפשוט היה חשוב לי שתבין שלעיתים האמונות והמחשבות שלך לגבי כל מיני דברים, למעשה מגבילות אותך, ואפילו חוסמות ומונעות ממך מלהשיג את מה שאתה רוצה.

זה לא שאני חושב שכל אדם זקוק לעזרה או שכל אדם זקוק לשירות שלי, אלא שפשוט אני מאמין כי כל אדם זקוק למורה, למאמן או מנחה שיוכל להוביל אותו לעבר המטרות והיעדים שהוא רוצה להשיג, או לחיות את החיים כמו שהוא היה רוצה בכך. אני מאמין שבדרך הזו כל אחד יוכל לקצר לו את הדרך, שזה יוביל את מי שיעשה זאת מהר יותר ובפוקוס גדול לעבר מימוש הפוטנציאל האמיתי של אותו אדם. במיוחד שהמורה, המאמן או הנמחה כבר הצליחו לעשות זאת בחייהם, או שהידע והכלים שלהם הצליחו לעשות זאת על המון אנשים אחרים.

Timeline

אפשר לדמיון של השומע לנוע בזמן, בצורה שתאתגר את האמונה. פקפק באפשרות שהאמונה תחזיק זמן רב. הנח שהאמונה תתפוגג עם הזמן

אולי כרגע אתה מאמין שאין אדם שיכול לעזור לך או שמה שסיפרתי לך לא יעבוד עבורך באמת, אבל אולי עוד תקופה מסוימת תאמין שיש אדם כזה או אולי תחשוב שתחומים מסוימים שאתה לא מכיר באמת יכולים לעבוד עבורך.

אולי כרגע זה לא מרגיש לך נכון.. ואתה מאמין וחושב שכל מה שסיפרתי לך לא יכול לעבוד עבורך, או שאין אדם שיכול לעזור לך, אבל אולי עוד תקופה מסוימת שתסתכל על הכול לאחור לאחר שכבר למעשה הלכת ועשית את זה, ואז תבין ותחשוב אחרת, שלמעשה זה שהחלטת לבצע וללכת על כך, למרות שלא האמנת בהתחלה, למרות שלא חשבת שיש מישהו שיכול לעזור לך באמת, – אבל למעשה זה שהחלטת לפעול, ולשנות, ולבצע את התהליך שדיברנו עליו- הוא הדבר הכי טוב, הכי משמעותי שקרה לך. זה הדבר שבזכותו אתה נמצא היום במקום טוב יותר, אתה נמצא על דרך חדשה לחלוטין, דרך כזו שמובילה אותך אל מקום שתמיד רצית להיות בו-אל עבר המטרות והיעדים שלך, ומימוש הרצונות והפוטנציאל האמיתי שקיים בך.