פרוייקט דיגום   "אנתוני רובינס"  
נכתב ע"י ענת ברלב שקדי Nlp master

הבחירה באנתוני רובינס:
בחרתי לדגום את אנתוני רובינס היות והוא מהווה בעיני ובעיני רבים דמות בעלת עוצמה מיוחדת, תעוזה, אומץ וperformance מדהים. אנתוני רובינס מעביר היום מאות סדנאות ומצליח לגרום לשינויים אצל מאות/ מיליוני אנשים. עבודה זו מסכמת בשבילי תהליך בו נחשפתי לספריו ולשיטתו. במהלך התהליך חשבתי לעצמי- "הלוואי ואגיע לסדנא שלו, כדי לחוות ולהבין את העוצמה ואת הכלים של רובינס" למחרת היום פגשתי מישהי שהשתתפה בסמינר שלו ובמקרה הגענו לדבר עליו ומיד היא מסרה לי מס' טלפון ולהפתעתי הגעתי אל הסמינר של רובינס. מעוצמת החוויה לקח לי מספר חודשים לקלוט זאת והיום במהלך כתיבת התהליך של הדיגום אני סוגרת מעגל ומבינה כמה כלים וכמה ההעשרה למדתי בזכותו.
עניין אותי כיצד רובינס גורם לשינוי כל כך משמעותי ומהיר. ובעיקר איך הוא מצליח להעביר את הידע בצורה כל-כך חויתית ועוצמתית, המשאירה את הקהל בדריכות ובעניין לאורך שעות רבות .
קצת ביוגרפיה ורקע על אנתוני רובינס: (מתוך אתר "הסוד" ומאתר רובינס ישראל)
אנתוני רובינס נולד ב: 29 לפברואר 1960 ארה"ב. מצב משפחתי: נשוי ואב לארבעה ילדים. מקום מגורים:קליפורניה, אי פרטי בפיג'י.
הוא נולד למשפחה קשת יום, לאם שהחליפה בני זוג, וסבל מקשיים כלכליים ומדימוי עצמי נמוך. בתחילת שנות ה 20 לחייו התגורר בדירה מוזנחת של 37 מ"ר, חסר עבודה, חסר אמצעים למחייה מינימלית וסבל מעודף משקל משמעותי, רובינס הבין כי הגיע לתחתית. ברגע שפל זה הוא החליט לשנות את חייו מן הקצה אל הקצה, לצמיתות. הוא רשם לעצמו מטרות, ואף שבאותה עת
חלקן נראו מופרכות ורחוקות מהישג ידו, הוא התחייב להשגתן ולחיים של צמיחה והישגים ברמה הגבוהה ביותר. שנה לאחר מכן רובינס יכול היה לסמן וי על מרבית המטרות ברשימתו. הוא החל את דרכו כמקדם מכירות של סדנאות מוטיבציה, למד והפנים את התכנים עד שהפך ליועץ מוטיבציה בעצמו והחל
לאמן אנשים ולהרצות בפני קהל הולך וגדל בהצלחה גוברת.
רובינס למד את שיטת NLP – Neuro Linguistic Programming, גישה פסיכותרפית להתפתחות ולתקשורת בין אישית, ושכלל באמצעותה את
התהליכים שהעביר לקהל שומעיו. את ספרו הראשון, "כוח בלתי מוגבל" פרסם בהיותו בן 27 בלבד."להעיר את הענק שבפנים", אשר פורסם חמש שנים לאחר מכן, ובו משכלל רובינס את טכניקות המוטיבציה וההתפתחות האישית שפיתח. ספר זה נחשב עד היום לאחד מספרי העזרה העצמית המבוקשים
והמוצלחים ביותר.
* הצבת מטרות: בתחילת שנות העשרים שלו הוא הוזמן יחד עם משלחת של מדענים אמריקנים לרוסיה. במהלך נסיעה ברכבת לסיביר, הוא הוציא מפה גדולה של רוסיה והחל לכתוב על הצד האחורי שלה את כל המטרות שלו לעשרים השנים הבאות, לאחר מכן הוא סימן לעצמו אילו מהמטרות הוא הולך להגשים בשנה הקרובה. בשלב הזה בחייו המטרות הגבוהות שהוא הציב לעצמו היו בלתי הגיוניות או "מטורפות" כדבריו. אבל הוא לא חשב על איך הוא הולך לעשות את זה מכיוון שלא היה לו מושג אלא הוא הכניס את עצמו למצב מחשבתי שאומר: "הכול אפשרי", בדיוק כמו שילדים קטנים שמאמינים שהם יכולים להיות או להשיג הכול. כעבור 10 חודשים נציגים ממגאזין Life ישבו אצלו בסלון, (הוא עבר לגור מדירת חדר לטירה ענקית) הוא הוציא את אותה המפה והראה לכתבים את המטרות שהוא הציב לעצמו – %95 אחוז מהן הושגו, תוך פחות משנה! חלק גדול מהמטרות היו מטרות של 5 שנים. טוני החל "להתמכר" כדבריו להצבת מטרות והחל ללמד אחרים איך להשיג את התוצאות שאותן הוא השיג.
במשך למעלה מ 25 שנים, שימש אנתוני רובינס כיועץ למנהיגים מכל רחבי העולם.בעל סמכות בפסיכולוגיה של המנהיגות.
רובינס השפיע באופן ישיר על חייהם של כ 50 מיליון אנשים מ 80 מדינות באמצעות הספרים שהוא כתב, מוצרי האודיו, סמינרים והרצאות בפני מיליוני אנשים.
רובינס נפגש, ייעץ, ואימן אישית מנהיגים בינלאומיים כגון נלסון מנדלה, מרגרט טאצ'ר, פרנסואה מטראן, הנסיכה דיאנה, אימא תרזה, משפחות מלוכה, אנשי קונגרס, אנשי צבא, ושלושה מנשיאי ארצות הברית. בין הסלבריטאים שרובינס אימן ניתן למצוא את אופרה וינפרי , הטניסאי אנדרה אגסי.
עם ההצלחה, רובינס, שלא שכח מאין בא, הקים את קרן אנתוני רובינס, שמאכילה יותר מ – 3 מיליון אנשים ב-35 ארצות ותומכת ב-2500 בתי ספר, 750 מוסדות לשיקום עבריינים ויותר מ- 10,000 סוכנויות בריאות ועזרה הומניטארית.
מאגר נתונים:
המידע על אנתוני רובינס הוא עצום. קטעי וידיאו, הרצאות, ספרים "הכוח הבלתי מוגבל" "להעיר את הענק שבפנים", ומעבר לכך בנימה האישית השתתפתי בסדנא שלו בלונדון '"unlease the power within" סדנא מדהימה, מעצימה ומעשירה עליה אפרט בהמשך. דרך נוספת בא דגמתי את אנתוני רובינס היא דרך דמיון מודרך מעמדות תפיסה שונות.
בספרו "להעיר את הענק שבפנים" המציג "כיצד ליטול שליטה מיידית על ייעודכם" מפרט אנתוני רובינס את רזי השיטה שלו על אמונותיו וערכיו. ספר מרתק המציג לא רק תיאוריה, אלא אף נותן כלים מעשיים להעצמה אישית, בהם כל אדם יכול להשתמש.
במהלך הדיגום בחנתי מספר היבטים מתוך הרמות הלוגית על-פי רוברט דילס:
סביבה
אנתוני רובינס רצה לשנות את סיפור חייו ואת סביבתו. הוא מספר כי קרא ספרים רבים (מעל 700 ספרים) ושמע הרצאות רבות. הוא למד רבות מגי'ם רוהן והתמחה ב N.L.P(neuro-linguistic programming ), תרגל והעביר סמינרים. וכך התפתח עד למטפל ברמה אוניברסאלית.
אמונות:
במהלך הרצאותיו מציג אנתוני רובינס אמירות ברורות לגבי החיים. אמירות אלו מתבססות על אמונותיו. הוא מחלק את האמונות לאמונת-על לפי כינויו "אמונה גלובלית" ולאמונות מרכזיות הנגזרות מאמונה זו. להגדרתו- אמונה היא משהו שבוטחים בו. אך לעיתים אמונה עלולה להגביל. לכן יש להתמקד באמונות מעצימות.
אמונה גלובלית לדבריו- היא אמונה המשפיעה על כל החיים וממנה נובעות האמונות הנוספות.
האמונה הגלובלית של רובינס היא: שניתן לעשות שינוי בזמן קצר ובקלות. וכן שהכל אפשרי. בספריו, סדנאותיו והרצאותיו הוא מלמד כיצד ניתן להגיע לתוצאות בזמן קצר.
במהלך שמיעת ההרצאות של רובינס רשמתי לעצמי את האמונות המרכזיות שלו ונתתי להם כותרות (בהשראת הספר "כוח בלתי מוגבל")
האמונות הנגזרות מהאמונה הגלובלית הן:
1. "כוח העוצמה"-שלכל אחד יש כוח בלתי מוגבל ועוצמה פנימית. ולכל אחד מאיתנו יש את היכולת להגשים עוצמה זו ואת היכולת לשנות.
לדבריו לא ניתן תמיד לשלוט על העולם החיצוני, אך ניתן לשלוט על העולם הפנימי. האופן שבו אנו מפרשים ומעריכים את חוויות חיינו קובע כיצד אנו מרגישים ופועלים. (לדבריו- סטרס נובע מהמשמעות שאנו נותנים לעובדות)
2. מכאן נובעת אמונה מרכזית נוספת של רובינס המתייחסת לתחום הבחירה:

"כוח הבחירה"-לדבריו – בידינו הכוח לבחור. ומעבר לכך, אנו בוחרים במה להתמקד. מה שאנו מתמקדים בו- זה מה שיקרה.
בעיניו- רגע ההחלטה או רגע הבחירה בהחלטה הוא רגע משמעותי.
אפשר לשנות את חיינו ברגע שמחליטים, אז גם מתרחשות פריצות הדרך בחיינו. ומכאן נותר להשתמש בטכניקות לשינוי.
3. "כוח האמונה וכוח הרגש"- אמונה מרכזית נוספת של רובינס מתייחסת לתחום הרגשי. לדבריו 80% -מהתנהלותנו תלוי בפסיכולוגיה ו – 20% -קשור לטכניקה (לאיך-לכלים). איכות חיינו מתבססת על איכות רגשותינו. אנו חיים את מה שאנחנו חושבים שאנחנו. משמעות=רגש=חיים.
אנשים עצובים מתמקדים בדברים פחות חשובים. ונגררים לפרשנות שלילית. לכן באמונתו שינוי האמונה והרגש הם שיעזרו לשינוי. אנו יכולים לחווט מחדש את מערכת האמונות שלנו.
אנו יכולים לשנות את הפרשנות ואת הרגש שלנו. שינוי נוצר באמצעות שינוי הרגש. רגש נוצר באמצעות תנועה.
4. "כוח התנועה"- Emotion create by motion
שינוי תנועות הגוף משנה את הרגשות. לכן רובינס דוגל בתחום הפיזיולוגי. ברגע שתשנה את צורת הישיבה/ העמידה/ תנועות הידיים/ הפנים תוכל לשנות את הרגש. ובסדנא הוא אכן דואג שנשנה תנועות גוף במהלך ההרצאה.( הוא מקים את הקהל לקול מוזיקה קיצבית ומרקיד בהתלהבות את הקהל. הוא שומר על דריכות וריכוז של הקהל לאורך זמן. וחוזר ואומר "make a move")
5. "כוח הסיפור" -, אנתוני רובינס מאמין שהסיפור שאנו מספרים לעצמנו הוא אשר משפיע על ההתנהלות שלנו. אם אנו נכנעים לפחד ולסיפור שאנו מספרים לעצמנו ולפרשנות שלו אנו עלולים לדרוך במקום. אם נלמד להתמודד ו"ללכת" עם הפחד ולבנות לעצמנו אמונה וסיפור חדש נוכל להוביל ולהתקדם. התקדמות= חיים.
לדבריו רובנו מונעים מעונג או מכאב , לכן אם נשנה את הסיפור ואת המשמעות של הסיפור נוכל לשנות את המצב.

6. "כוח ההפרדה" – יש לעשות הפרדה בין העבר לעתיד ולא להביא את סיפורי העבר אל העתיד. כדי לעשות שינוי ניתן לדמיין תוצאות חדשות רצויות וברורות.

7. "כוח הבהירות"-ו "כוח הפוקוס" רובינס מאמין בחשיבות הבהירות. בהירות של הרצון שלנו, בהירות לגבי התוצאה הרצויה, בהירות לגבי האסטרטגיה הרצויה ומיקוד במטרה.

8. "כוח השפה"- רובינס מאמין בכוחה של השפה. (חלק מהנ.ל.פ.) רובינס מקדיש לנושא זה חלק נכבד, בו הוא מציג את משמעות השימוש בשפה נכונה ומעצימה. המילים שמשתמשים בהן משפיעות על איך אנחנו מרגישים. לכן יש להשתמש במילים רכות, חיוביות, מעצימות.
9. "כוח השינוי" –אנתוני רובינס מאמין בכוחו של שינוי. כפי שהזכרתי לעיל, הוא מאמין ששינוי אפשר לעשות בקלות ובמהירות ומספיק לשנות שינוי קטן, של "שני מילימטר" שיגרום להשתלשלות של שינויים.
10. "כוח העוצמה" –רובינס מאמין שבכל אחד מאיתנו טמון כוח בלתי מוגבל, עוצמה אדירה ויכולות מדהימות. ניתן להגיע, לממש ולהגשים עוצמה זו ולהיות "outstanding"
11. "כוח הדמיון"- רובינס מאמין בכוח הדמיון שיכול לעורר שינויים רבים אצל כולנו. באמצעות הדמיון אנו יכולים לבנות תמונה רצויה לפרטי פרטים ולהגשימה. באמצעות הדמיון אנו יכולים לשנות אירועים ורגשות.
12. הקושי לשנות-כאשר יש קושי לשנות הוא נובע מכך שיש קונפליקט בין הרגשות, הרצונות והאמונות, פתרון הקונפליקט יביא לשינוי מהיר.
מערכת הערכים:
אנתוני רובינס מגדיר ערך כ"מצבים רגשיים שאנו מאמינים שחשוב להתנסות בהם או להימנע מלחוות אותם" כמו-כן הוא מציין שהערכים מכתיבים את הכיוון של החיים.
לאנתוני רובינס יש עולם ערכים עצום, עשיר, מגוון ומעורר השראה, ואף נראה כי אכן חי ופועל על-פי ערכים אלו.
ערך מרכזי בחייו הוא ערך – האהבה –אהבת האדם, אהבת הנתינה. בהרצאותיו הוא מספר בכאב שכאשר היה נער בחג המולד אביו לא רצה לקבל מנת אוכל. מתוך כאב העוני והדלות הוא הבטיח לעצמו שהוא יתרום ויעניק לאנשים עזרה ואהבה. ואכן בכל מעשיו הוא מונע מערך האהבה והנתינה לאחר.
ערך העוצמה, הנוכחות,הכריזמה והאנרגיות- רובינס חי מתוך עוצמה ומאמין, כי בכל אחד טמון כוח עצום בלתי נדלה. גם בסדנאות ובהרצאותיו ניתן לראות את העוצמה בה מדבר, מרצה, מטפל וגורם לשינוי מדהים במשך זמן קצר. מעבר לכך הוא מסוגל להעביר סדנא לאורך 13 שעות ברצף.
ערך הבריאות- נושא הבריאות חשוב לרובינס והוא מטיף לכך ואף מקפיד בעצמו על נושא זה אשר תורם לתחושת העוצמה והכריזמה.
ערך התשוקה- passion- אנתוני רובינס מדגיש את הלהט בעבודה ובכול התנהלות בחיים ואכן ניתן לראות זאת בכל הרצאותיו.
ערך המצויינות- רובינס מטיף להיות יוצא דופן, מצויין בתחומך, ואף ממליץ ללכת ללמוד ממסטר בתחום העיסוק. כמובן שהוא מיישם ערך זה בסמינרים שלו. (כגון ההליכה על גחלים) בצמוד לערך זה ניתן להוסיף את ערך העשייה, התנועה והחיוניות החשובים לו מאוד .
ערך הלמידה, הקריאה, הצמיחה ויצירתיות- רובינס מאמין בלמידה, העצמה וצמיחה.
ניתן לפרט עוד ערכים רבים על-פיהם פועל , רק היריעה קצרה מהכילם לכן אזכיר רק עוד את ערך הביטחון העצמי, האמונה והאופטימיות.
מעל כל אלו ניצב ערך הכרת התודה והתרומה לאחר, המלווים את רובינס במעשיו.
אנתוני רובינס מציג גם סולם של 6 צרכים שיש לאדם ואותו כל אדם מדרג בסדר חשיבות משלו.
לאור מערכת אמונות וערכים אלו
כיצד אנתוני רובינס יוצר עניין בהרצאותיו ובסדנאותיו?
בהרצאותיו אנתוני רובינס פועל על-פי אמונות והערכים המשמעותיים לו. ומשתמש בכלים מתוך ה n.l.p
1. נוכחות ויזואלית , שמיעתית ותנועתית- השתתפות בסמינרים שלו היא חוויה בכל החושים. עוצמתו ונוכחותו של רובינס באה לידי ביטוי בכל החושים. נוכחותו באה לידי ביטוי בערוץ החזותי (ויזואלי), השמיעתי (אודיטורי) והקינסתטי-תנועתי.
גובהו הרם, נוכחותו היציבה, עמידתו הזקופה, הביטחון אשר הוא מקרין, בעוצמה, כאשר הוא נע על הבמה ממקום למקום ומקפיד על תנועתיות לאורך כל ההרצאות/סדנאות. גורמים לעניין,סקרנות וקשב רב.
עוצמה- ניתן לראות את השימוש המשמעותי של אנתוני רובינס בעוצמה שלו דרך הערוץ החזותי-ויזואלי- עמידתו בביטחון ובזקיפות, תנועות ידייו פתוחות ורחבות, הוא מדבר בקול גבוה חזק מהיר ורציף.
יש לציין שהתפאורה בהרצאותיו ובסדנאות היא חלקה. הוא עומד במרכז ומעביר את מסריו, תוך תנועה במרחב הבמה.
2. רפור- רובינס יוצר רפור מדהים עם הקהל על-ידי ראייה פריפריאלית וכאשר הוא מביט בעיני אנשים, נראה כאילו הוא מתייחס ומדבר אל אותו אדם באופן אישי.
גם באמצעות המוזיקה והתנועה יוצר רפור והקשבה אצל הקהל.
3. רובינס משתמש בשאלות של הצטרפות והובלה- ומבקש מהקהל להרים את ידו לנוכח השאלות ומשפטי האמת ולומר "say yes"
4. רובינס מספר סיפור אישי, או דוגמאות באמצעות סיפורים . הוא יוצר אצלנו רגשות מעורבים על-פי תהליך אותו רוצה להעביר אלינו. כמו-כן, לעיתים ניגש אל הקהל ומדגים באמצעות אדם מהקהל.
5. כלי מרכזי בוא אנתוני רובינס משתמש הוא העוגנים. רובינס מדבר על הקשר הנוירו-אסוציאטיבי ואכן הוא יוצר עוגנים- והקשרים בין תנועות ידיים למילים או משמעויות שחשוב לו להעביר לקהל. לדוגמא- כאשר מדבר על כך ששינוי יכול להיות מהיר וקל – הוא עושה תנועה של צרידה עם האצבעות בידיו.
דוגמא נוספת לעוגן- כאשר הוא מציין שיש לקבוע מטרה- תמונה רצויה- outcome-ויש להתמקד בה. הוא מישיר את ידיו קדימה בחדות ובהירות- כמו מצייר לנו קו זמן עתידי ברור. רובינס משתמש גם בעוגנים במרחב, כאשר הוא מציג את העבר בעזרת ידיו באזור אחד וכאשר הוא מציג שינוי הוא זז עם גופו ומזיז את תנועות ידיו לצד אחר.
6. שפה- רובינס חוזר על מילים משמעותיות לו בהעברת המסרים אל הקהל/ המאזינים , מילים המדגישות את אמונותיו כגון: you must, rase your
7. standards, outstanding, massive action, focus, say yes, say I, state of mind
הוא חוזר רבות על שלושת ההיבטים לשינוי- ההיבט הפיזי-תנועתי, הפוקוס והשפה, הן מבחינה מילולית והן מבחינת הביצוע לע-ידי תנועתיות על הבמה, עוגנים באמצעות ידיים וכו'.
8. במהלך הדגמות משתמש בתהליכים של נ.ל.פ- כגון: מפה-קרוס , סוויש ועוד.

לסיכום- ניתן להרחיב עוד רבות, אך אסתפק בנקודות אלו המסכמות באופן כללי את הדרכים בהם רובינס מעביר את הרצאותיו, דעותיו וכליו. כלים של נ.ל.פ הכוללים הבהרת האסטרטגיות של האדם והצורך בשינוי האסטרטגיה המעכבת.

מה ניתן ללמוד מכך? או מה ניתן להעביר הלאה?

מעבודה זו ניתן לראות כי אכן שינוי יכול להתרחש כהרף עין ואם נאמין בכך, נבחר, נחליט ניצור תמונה רצויה ונתמקד בכך השינוי יתרחש במהירות.
הבנת האמונות שציינתי ויישומן יכולים גם הם לגרום לשינוי אמיתי.

מי יכול להיתרם מידע זה?
כל מרצה או כל מורה אשר רוצה ללמוד איך להעביר הרצאה או שיעור ולשמור על עניין, סקרנות, ערנות לאורך זמן. גיוון ושימוש בטכניקות שהוצגו לעיל בהחלט יכולים לתרום לכל אדם העומד בפני קהל.

למדתי רבות מפרוייקט דיגום זה. כיצד ניתן ללמוד על אמונותיו וערכיו של אדם ואת האסטרטגיות בפעולותיו. צברתי ידע שאותו אשמח להעביר הלאה- הן מבחינת תהליך דיגום, הבנת אסטרטגיות, הבנת המפה של האחר- דרך הבנת אמונותיו וערכיו, התנהגותו והתנהלותו. ומעבר לכך, בתור אשת חינוך, קיבלתי עוד כלים להעברת הרצאות ושיעורים.
אשמח להעביר כלים אלו לצוותי חינוך. תודה ענקית.