לימודי אימון אישי (Coaching)

פרוש המילה Coach באנגלית הוא מאמן, וגם כרכרה.
הכרכרה מסמלת את התנועה מהמקום בו אתה נמצא למקום אליו אתה רוצה להגיע. כך גם באימון שמתמקד בשאלה היכן המתאמן נמצא היום, לאן הוא רוצה להגיע והארת הדרך שתוביל אותו למטרה.

האימון התחיל כגישה לשיפור ביצועים בספורט והיום הוא בשימוש בכל תחומי החיים (אישי, עסקי, ניהולי וכו') כדרך לתמיכה בעשיית שינוי והשגת תוצאות רצויות. קיימות גישות אימון שונות. אחד ההבדלים הוא בין אימון ממוקד תוצאות לבין אימון להוויה. שתי הגישות רוצות לראות תוצאות. ההבדל הוא בדרך ההגעה לתוצאות.

אימון ממוקד תוצאות יוצא מנקודת הנחה שאם נעשה הרבה פעולות, יהיו תוצאות. הדגש הוא על העשייה, גם אם היא קשה. צריך לצאת מ"אזור הנוחות" ולעשות. אחד המשפטים שמתארים את העשייה הזאת הוא "Fake it till you make it". הזיוף נובע מכך שאין מתאם בין הפעולות לבין מי שאתה, לבין מה שאתה מרגיש. אתה מחייך אבל ממש לא בא לך לחייך, אתה אומר משהו ולא ממש מתכוון לזה. אתה עושה את זה מתוך אמונה שבסופו של דבר זה מוביל אותך לתוצאה שאתה רוצה. לפעמים תגיע לתוצאה הרצויה רק שהדרך קשה, כי נוצר קונפליקט פנימי.

אימון להוויה יוצא מנקודת הנחה שעד עכשיו לא פעלת כי יש בך משהו שעוצר אותך. אם יכולת לפעול היית פועל ולא היתה בעיה. זיהוי מה שעוצר ושחרורו יאפשר לך לפעול בנינוחות. כשהפעולה נעשת בנינוחות אין קונפליקט פנימי, אין זיוף והשינוי הוא אמיתי מבפנים. התהליך מצריך אומץ להיות במקום של אי וודאות, בלבול וסימני שאלה. מקום שבו מתערערות מחשבות ואמונות שלך על העולם ועל עצמך. רק במקום הזה משהו חדש יכול להגיח. כשאתה נאחז במה שאתה יודע אין מקום לשינוי, אין מקום למשהו חדש שיקרה. כשהפעולה נעשת מתוך שינוי פנימי אין קושי, יש תחושה של שלמות וזרימה ולפעמים רק בדיעבד קולטים את גודל השינוי. רק אחרי שהפעולות נעשו והמטרה הושגה.

שלבים רצויים בתהליך אימון:

  • זיהוי המקום שבו אתה נמצא שבא לידי ביטוי בהתבוננות בצורת החשיבה וההתנהגות. תהליך אימון ימקד ספציפית את הבעיה, את תבנית החשיבה ואת ההתנהגות שמלווה אותה ויוצרת תוצאות לא רצויות.
  • זיהוי וחיבור לעוצמות, יכולות, כישורים ולערכים שלך שעזרו לך להתמודד עד עכשיו טוב בכל תחום בחיים, גם אם הוא שונה מתחום הבעיה.
  • הגדרת המטרה, המקום שאליו אתה רוצה להגיע. הגדרה חיובית, מדוייקת ובזמן הווה של המטרה. בדיקה שהגשמת המטרה לא תפגע בדברים חשובים אחרים בחיים שלך. יצירת תמונה וירטואלית של הגשמת המטרה – לראות, להרגיש ולשמוע את כל מה שקורה כשהמטרה מוגשמת. כל פעולה שלנו מתחילה ביכולתנו לדמיין אותה.
  • שחרור מה שמנע עד כה מהמטרה לקרות. חשיפה ושחרור של פחדים ו/או אמונות מגבילות על מה אפשרי או לא אפשרי עבורך. אנחנו בדרך כלל לא מודעים לאמונות המגבילות שמעצבות אותנו. תהליך זה יכול להעשות על ידי טכניקות שונות מתחומים שונים.
  • הוכחה לכך שהשחרור נעשה הוא כשאתה עושה באופן נינוח פעולה אחרי פעולה אחרי פעולה שמקדמת אותך למטרה.
  • איסוף יום-יומי של הוכחות קטנות כגדולות לכך שהשינוי קרה. רק כשהפוקוס ביום-יום הוא על שינוי קטן ועוד שינוי קטן מגיע השינוי הגדול.

כישורים שנרכשים בלימודי האימון האישי כוללים את אומנות שאלות השאלות, חידוד יכולת ההקשבה לתקשורת מילולית ולא-מילולית, חשיפת כפתורי המוטיבציה- הערכים, חשיפת החזון/הייעוד, הגדרת מטרה בצורה נכונה, טכניקות שונות לשחרור, מיקוד, ניהול זמן ואבני דרך, קבלת החלטות ועוד.

לימודי אימון אישי יכולים להיות כלי מקצועי לעזור לאחרים, כמו כן, הם יכולים לשמש להשגת המטרות האישיות בחיים שלנו. דבריו של מהטמה גנדי "הייה אתה השינוי שאתה רוצה לראות באחרים" מזכירים שתמיד הכל מתחיל ביכולת שלנו לעשות את השינוי, על אחת כמה וכמה כשאנו רוצים לאמן אחרים…

טכניקות של NLP ותהליכים של דמיון מודרך מאפשרים לעשות שינויים ברמה עמוקה של התת-מודע ולאפשר ביצוע פעולות מתוך נינוחות ולא מתוך קושי.

במכללת קגן ישנם קורסים רבים שמרחיבים ומעמיקים את הכלים של המאמן האישי. לדוגמא היום יש במכללה קורסים של NLP Master Pracitioner ,NLP Pracitioner , מסלול מנחים בכירים ,הסמכת trainer וסדנאות קצרות נוספות. מידע נוסף באתר המכללה: www.nlp2u.com.

נכתב ע" מירב פיקרסקי, מאמנת אישית ועסקית, NLP Master, ומנהלת תחום פיתוח עסקי במכללת קגן.

למידע נוסף: אימון אישי