בס"ד

מהטמה גנדי – עקרונות מתחום ה-NLP הפרוייקט של ג'ולייט
מסתבר שהמהטמה השתמש ב-NLP בלי להיות מודע לכך

כתבה: ג'וליאט מוטולה

הדמות שבחרתי לדגום היא – מהאטמה גנדהי

מדוע דווקא באיש הזה?
אחד ציטוטים של גנדהי האהוב עלי במיוחד הנמצא שגור בפי :

"היי אתה השינוי שהינך רוצה לראות בעולם "
You must be the change you wish to see in the world.
Mahatma Gandhi
בחרתי באיש שאכן ראוי לחיקוי מבחינת דרך פעולתו להשגת דברים נשגבים כמו עצמאות לעמו , רדיפת צדק ועוד….. לגנדהי יש אין ספור איכויות כאלה שעושות אותו למנהיג דגול . ברצוני כאן ללמוד ממנו איך השיג את מטרותיו ומה הניע אותו לצאת לדרך פעולה?

המטרה בתהליך הדיגום:
הציטוט הזה ועוד מתכונותיו שנובעים מערכים שאני מוקירה השפיעו עליי ללמוד על האיש ולהשתמש בו כמודל. גנדהי היה איש שלום איש של אמונה ודבקות במטרה, ערכים שחלקם קיימים בי .

אני מתמקדת ב:
לבדוק מהם הערכים שהניעו אותו לעשייה וצמיחה?
אני רוצה ללמוד מגנדהי איך השיג את מטרותיו ?
לקבל ממנו השראה שאין "אי אפשר" הכל ניתן לעשות כולל איך לבצע שינויים בכלל. ?
באילו בתהליכי NLP ניתן להשתמש להעברת הרעיונות והמסרים הלאה…..?

אני רוצה ללמוד ממנו להגיע לאמת שלי. ולגלות ערכים נוספים שחבויים בי.
לגלות את האמת כמו שגנדהי ללא משוא פנים, להגיע אליה גם אם היא לפעמים כואבת.
הבהירות של האמת כשהיא מובחנת זאת הנקודה שממנה אפשר להשיג הכל מכל כל…. ולדבוק במטרה ולהצליח בכל דבר ובכל תחום.

מזה אני למדה שכאשר האדם קרוב לערכיו , כשאין פער בין הערכים לבין ההתנהגות שלו האדם מרגיש שלימות, מרגיש שלו.

את הנתונים עליו קבלתי
מהסרט שנעשה עליו
מכל מיני מאמרי אינטרנט
בעיקר מהאוטוביוגרפיה – "האוטוביוגרפיה או סיפור ניסוי עם האמת"

קצת על גנדהי
מוֹהַנְדַּס קַרַמְצַ'נְד גַּנְדִהי (בגוג'ראטית: મોહનદાસ કરમચંદ ગાંધી, בהינדי: मोहनदास करमचंद गांधी; נולד ב-2 באוקטובר 1869 – 30 בינואר 1948) היה מנהיג פוליטי ורוחני הודי, עורך דין במקצועו שהוביל את תנועת העצמאות ההודית במאבקה נגד שלטון האימפריה הבריטית. הוא נחשב גם לסמל ההתנגדות הלא-אלימה בזכות הגייתה ויישומה של הסאטיאגרהא – פילוסופיה הממוקדת בחיפוש אחר האמת ובהתנגדות לרשע באמצעות התנגדות פעילה אך לא אלימה – אהימסה , דבר שהוביל לעצמאות הודו ועורר השראה לתנועות שונות למען זכויות אדם ולחופש ברחבי העולם
מהאטמה = הנשמה הגדולה. (סקירה היסטורית מפורטת)

איכויות וערכים בולטים בגנדהי – שהן ללא ספק תכונות של מנהיג דגול :
החלטיות, מנהיגות, יושר, התלהבות, דמיון, נכונות לעבוד קשה, יכולת להבין אחרים, יכולת להבחין בהזדמנויות, יכולת להתמודד במצבים בלתי-נעימים, יכולת להסתגל במהירות לשינוי, נכונות ליטול סיכונים מחושבים , חתירה לאמת – חוק הסאטיגארהא , לומד כל דבר שנצרך לא מחכה שיעשו עבורו לומד מכל מצב, חוקר טבעי כל דבר כולל הדתות למיניהם עד שמוצא מתוך האמת שלו מה מתאים לו. בעל חוש צדק חברתי, סובלנות, הכרת תודה, סגפן, לוחם צדק במאבק נגד אלימות . (דמיון מודרך – המנהיג שבך)
חוק החתירה לאמת של גנדהי-חוק הסאטיאגרהא
גנדהי האמין בלדבוק באמת ה- סאטיאגרהא .רק הזדהות עם כוח זה עשויה להביא להגשמת מטרותיו של האדם.

הדבר הבולט ביותר שמצאתי בספרו ובסרט הוא התשוקה לחתור לאמת שלו שהובילה אותו להשפיע על כל כך הרבה אנשים ודחפה אותו לדבוק במטרה (להשיג עצמאות לעמו) בכל אירוע שנכח בו , גנדהי תמיד שאל את עצמו האם זאת האמת לאמיתה?
(תהליכים להעברה הלאה : זריזות לשון, שאלות של קטי ביירון)

כאן ארצה להעביר את המסרים הלאה : שלכל אדם אמת משלו (המפה הוא לא השטח) ואם האדם חתר ומצא את האמת הבלעדית שלו הוא צריך ויוכל לצאת לדרך פעולה ולהצליח.
על מנת להגיע לאמת הפרטית ניתן להגיע בתהליך של קביעת ערכים ואמונות שיש לאדם, סקירת היסטורית השאלון של זריזות לשון .כל התהליכים הללו יעזרו לחדד לאדם מה האמת המדויקת שלו . כמו כן תהליך של הטמעת מטרה ברמות לוגיות, בשביל להבין מה הוא רוצה ומה חשוב לו בהשגת המטרה . כמו כן (שאלות של קטי ביירון)

אהימסה – אי האלימות אך בו זמנית גם מאבק אקטיבי גלוי
אהימסה – הגדרה: הימנעות מפגיעה בכל יצור חי בין אם במחשבה ואם במעשה

כאשר אדם נאמן לעצמו הוא יכול לעבור הרבה מכשולים , גנדהי מתאר באוטוביוגרפיה שלו , מה עבר עליו בכל תקופת היעדרותו ממולדתו , באנגליה ואחר כך בדרום אפריקה. שם הוא התמודד עם גזענות בצורה מאוד מיוחדת . לדוגמא : בדרום אפריקה חטף מכות איומות , לא הגיב בצורה של כעס אלא נהג בחמלה, הבין שהם נמצאים במקום אחר , סלח להם (תהליך הסליחה ותהליך ה"מסע" ) (לא הגיש תלונה במשטרה כפי שדחקו בו חבריו).
הסירוב שלו שלא להגיש תלונה הותיר רושם מאוד עמוק אצל האנגלים בדרום אפריקה שהם בושו בהתנהגותם . בסופו של דבר ניסיון הלינץ' הביא לו ולהודים ברכה, כלומר יוקרתה של הקהילה ההודית בדרום אפריקה יצאה נשכרת וזה הקל על עבודתו .
גנהדי התגבר על האפליה והעלבון ולא נתן לאירועים אלה להרתיע אותו מלהשיג דברים, בחן הכל בחוכמה, בענווה, ובעיקר ב"אי אלימות" – זאת הייתה הדרך שלו להשיג דברים. הוא לא הקל ראש כאשר בני עמו לא התנהגו בצורה נאותה והעמיד אותם במקומם. (אסטרטגיית פעולה)

לאחר שחזר מדרום אפריקה רצה לארגן את האיכרים העניים שיתאגדו למחאה מול דרישות הממשל למיסוי ואפליה רחבת ההיקף.
גנדהי יישם והטיף לאי אלימות ולאמת, הוא עצמו חי בפשטות ואירגן אשראם שהחזיק מעמד כלכלית בכוחות עצמו, הוא הכין בגדיו בעצמו שטווה וארג באמצעות הפלך שלו. ניזון מאוכל צמחוני פשוט . ערך צומות ממושכים גם למען היטהרות .

הדבר הראשון שרצה לעשות בשביל האיכריים והעניים הוא להוריד בפניהם את הפחד שהיה להם מהשלטונות ומבעלי המטעים שהיו מתייחסים אליהם כמו עבדים (פוביה מודל) לאחר שעבר בין הכפרים ולימד את האיכריים איך לשמור על היגיינה , דאג להקים בתי ספר כדי לבער את הבערות.
לקח זמן עד שנתנו בו אמון. בהמשך הוא הצליח לגייס המון מתנדבים, הן מורים שילמדו את האיכרים והן רופאים שיטפלו בהם בהתנדבות. אנשים התחילו לראות שמישהו חושב עליהם והם היו מוכנים בסופו של דבר לתמוך בו בכל הכוח . (תהליך הצטרפות והובלה, תהליך העצמה, קו הזמן, שאלות מעצימות)
באותה התקופה השלטונות רצו שייצא מהמדינה שלהם בטענה שהוא גורם להסתה, הוא לא הסכים לצאת עד שיתברר מה מצבם של העניים. אחרי שכנועים רבים וכאשר רכש אמונם של האיכרים, הצליח להחדיר בהם תקווה ואמונה להצלחה במחאה. הוא הנהיג קמפיינים כלל לאומיים להקלה בעוני ולמען עצמאות כלכלית של הודו. מספר פעמים שהה בכלא גם בדרום אפריקה וגם בהודו. (תהליך שינוי תפיסה ברמות לוגיות).
מה שעצוב בסיפור הוא שגנדהי עם כל הרצון שלו לאי האלימות נרצח כמו עוד הרבה מנהיגים בעולם שנרצחו, מנהיגים שרצו להביא שינוי…. , קנדי ,אצלנו יצחק רבין. ז"ל.

איש חינוך ומורה דרך
גנדהי חי בצניעות רבה, אפילו ביקש לנסוע במחלקה שלישית כשנסע ברכבות, על מנת להכיר את העם. (רפור, הצטרפות והובלה) גם כשהפצירו בו לנסוע במחלקה הראשונה הוא לא הסכים. הוא היה איש של שירות , שירת את עמו בנאמנות , למד כל מה שנדרש על מנת לקדם ענייניו , ולחסוך בכסף כאשר לא רצה לשלוח את בגדיו לכביסה , קנה ספר ולמד איך מכבסים , ככה כל דבר למד על מנת להשיג את מה שהוא צריך . גם הכין לעצמו בגדים . חיי בפשטות רבה.(קו הזמן – למשאבים מהעבר)

בדרום אפריקה , הוא לקח על עצמו ללמד את הילדים , הוא לא רצה לשלוח אותם רחוק לקבל חינוך פורמאלי , הוא העדיף להעניק להם את החינוך ובעיקר לימד אותם מה זה לתת שירות לציבור גם שירות סעודי למי שנזקק, ע"י הדוגמא האישית שהיווה לילדיו לימד אותם שיעור חשוב בנתינה ללא תנאי . הוא היה כל כך בטוח בדרך שלו , למרות שיכל להרשות לעצמו לשלוח אותם לבתי הספר הכי נחשבים. הוא העדיף ללמד אותם בעצמו , העיקר שילמדו את הדבר החשוב ביותר בעיניו – הפשטות ורוח השירות. הוא היה להם לדוגמא אישית בכל מה שקשור לשירות הציבורי. גנדהי הקפיד לעשות רק מה שמצפונו הציב לו .
עוד דוגמא מרשימה:
בדרום אפריקה , כשהיה מחוץ לעיירה לצורכי עבודה,אחד התלמידים שלו לא התנהג במוסריות כמתבקש מתלמיד של גנדהי . כשגנדהי שמע על זה חזר מיד לעיירה ,לקח את זה כל כך קשה שהוא החליט לצום כי ראה עצמו אחראי למה שקרה.

הסיבהשל גנדהי לכתיבת האוטוביוגרפיה .
"חיי הם המסר שלי" ….
לאורך האוטוביוגרפיה שלו חשים בהתפתחות של האיש, איך כל פעם ניסה (בדק ושינה ) משהו ואחר כך שינה את ההתנהגות שלו, ( תהליך שינוי תפיסות ברמות לוגיות ) עד שמצא לעצמו דרך בשביל להעביר לדור הבא עקרונות שהיו חשובים לו מאוד, יותר ממה שיגידו ,יותר ממה שיחשבו עליו …. האמין במשהו והלך איתו עד הסוף. עליו נאמר "נאה דורש נאה מקיים" . לא דרש מהילדים/תלמידים שלו משהו שהוא לא עשה קודם לכן. …
בכתיבת אוטוביוגרפיה שלו חשב שכך יהיה מה להעביר הלאה ,הזדמנות לכל אחד ללמוד ממנו. בעזרת האוטוביוגרפיה שלו כל אחד יוכל לחקור ולחתור לאמת ,לאמת המחשבתית ולניתוח כל סיטואציה .
בזכות האמונה והערכים שלו הוא יכול לקיים את ה"סאטיאגרהא" חוק האחיזה באמת .
ובצורה הזו הצליח לשכנע שופטים במשפט באחת המחוזות בהודו , כשהוא לא הסכים לעזוב את מחוז , הוא רצה לבדוק את תנאי עבודתם של האיכרים. הוא לא שיקר, לא ניסה להצטדק ולא התרפס והיה מוכן לשאת בתוצאות. הוא אמר שבכוונה לא רצה לצאת מהמדינה כי רצה לחקור אודות האיכרים ותנאי העסקתם ,הוא לקח בחשבון שאולי ישב בכלא בשביל זה , הלך עם האמת שלו, לקח אחריות והסביר בצורה מאוד בהירה ואמיתית את הסיבות לאי הציות . הוא ניסח כמה משפטים אמיתיים והוביל ( הצטרפות והובלה) את השופטים להבנה ולראיה אחרת , לא רק שהרשו לו להישאר במדינה אלא אף נתנו לו כלים על מנת שיוכל לבצע את החקירה שלו כמו שצריך. הוא לקח אחריות שדבריו יובנו היטב ושהם לא ישתמעו לשתי פנים.

מסקנות
המסקנות שניתן להפיק מסיפור חייו של גנדהי הם:
• אם אתה רוצה לראות שינוי בסביבתך , הקדם אתה להשתנות קודם ואז כל המציאות תשתנה לך.
• מי שמאמין באמת שלו יוכל להשיג כל מה שהוא רוצה.
• נאה דורש נאה מקיים , אל תחכה שיעשו בשבילך משהו , תהיה אתה זה שעושה למען עצמך.
• למד כל מה שאתה נדרש על מנת להתקדם במה שאתה עוסק.
• תיצמד לחברים שהינך יכול ללמוד מהם. תתרחק ממי שכבר אינו מתאים לערכים שלך.
• תמיד תחשוב צעד אחד קדימה בכל פעולותיך . את מי זה משרת? האם אתה פוגע במישהו? איך הסביבה מקבלת את הפעולות שלך מבחינה אקולוגית.
• חיי כל יום כאילו זהו יומך האחרון, תעשה את הכי הטוב שאתה יודע.
• אהבה וחמלה תמיד יהיו לנגד עיניך. (יועצים פנימיים,שאלות מעצימות,מעגל העוצמה)

מוצר שניתן להעברה הלאה

סדנה להעצמה
ע"י דמיון מודרך – לגלות את המנהיג שבך
שאלונים – סקירה היסטורית (להפנות שאלות הקשורות למנהיגות)
ערכים ואמונות סביב מנהיגות
זריזות לשון להעמקה ברורה של המטרה
תהליך גילוי האסטרטגיות פעולה

לסיכום
היה לי מאוד מעניין להתעמק בדמות הזו. למדתי המון על האיש ועל האפשרויות הטמונות באדם ,אם וכאשר האדם הולך עם האמונה והערכים לקראת מטרתו . (הזכרתי חלק שנראה לי הכי ראוי לציון אך כאמור יש עוד המון מה ללמוד מהאיש), ככל שלמדתי עליו ראיתי שהאיש הוא ממש
ה- נלפיסט ב-ה הידיעה והוא לא ידע את זה ! (הכללת הכלל על עצמו).

נושא החינוך הוא אחד הנושאים הראויים לחיקוי כאשר אנחנו מבקשים להעביר הלאה מסרים, כמה היינו רוצים שילדינו ילמדו את כל התובנות ושייקחו את ניסיון החיים שלנו על מנת שיהיה להם הרבה יותר קל בחיים, למרות שידוע שלא קיים חכם המשתווה בחוכמתו כבעל הניסיון. לכן הדוגמא האישית כפי שגנדי הראה, היא הדרך הטובה ביותר להעביר מסרים " איזהו חכם – הלומד מכל אדם." מקור: פרקי אבות פרק…
העיקרון שארצה להראות כאן, בתהליכים בחינוך זה להיות נאמן לעצמך ולכל הדעות יש מקום (המפה הוא לא השטח) גנדהי כאמור לא שינה את הסטנדרטים