מה זה מודעות עצמית?

ויקיפדיה מגדירה מודעות עצמית "…כמונח המציין מודעות לאני ולסביבה. זהו מאפיין קוגניטיבי המאפשר לנו להיות מודעים לגירויים מן הסביבה ולגירויים פנימיים כמו מחשבות, רגשות ותחושות פיזיות. אולם, הגדרה זו מזהה אספקט אחד בלבד של התודעה ומתעלמת מהעובדה שאנו מודעים גם כאשר אנו מנסים לפתור בעיה או בוחרים בכוונה צורת התמודדות מסוימת עם בעיה במקום צורה אחרת, כתגובה לנסיבות סביבתיות ומטרות אישיות. אנו מודעים לא רק כאשר אנו צופים על סביבתנו (הפנימית והחיצונית), אלא גם כאשר אנו מנסים לשלוט בעצמנו ובסביבתנו."

האם אתם שולטים בעצמכם, בתגובותיכם… תמיד? האם אתם שולטים בחייכם?
האם אתם חיים את החיים שאתם רוצים לחיות?
אצל רובנו שאלות אלו מעלות הרהור לגבי תחום זה או אחר בחיים שמשהו לא עובד. כל דבר בחיים שאנחנו לא מרוצים ממנו, שמעלה בנו תחושות לא טובות, שלא בא לנו לעשות ושהיינו רוצים שיהיה אחרת. או לחילופין, אנחנו רוצים יותר ממשהו שכבר קיים….
שלב זה בא לביטוי כקריאה פנימית. שלב של הכרה במצב הקיים. קול פנימי או תחושה שבדרך כלל מתאפיין בעצירה, התבוננות על מה שיש, על מה שאין ועל הפער שביניהם.
ואז… בא הרצון לשינוי!

בשביל מה צריך את זה? מה השינוי יאפשר לי?

אלברט אינשטיין אמר "אי שפיות זה לעשות את אותן הפעולות שוב ושוב ולצפות לתוצאות אחרות".
האם זה לא מה שרובנו עושים רוב הזמן? עושים את אותו הדבר (אולי בשינוי אדרת) שוב ושוב ומתפלאים שאנחנו באותו המקום, שדבר לא השתנה. מכאן – שאם נפעל שונה, נשיג תוצאות אחרות.
אבל איך פועלים שונה? איך משנים התנהגויות שבחלקן אוטומטיות ומקפיצות אצלנו פיוז?
מודעות עצמית גבוהה היא השלב הראשון וההכרחי בתהליך של שינוי כדי להשיג תוצאות אחרות.

מודעות גבוהה מאפשרת להתחיל את מסע השינוי, את המסע המרתק, המאתגר לצמיחה, לחיות את החיים שאנו רוצים וראויים לחיות.
שינוי יכול להתחולל ברמות שונות. ברמת הסביבה הפיזית (בית, מקום עבודה, אוטו וכו'), ברמת ההתנהגות, ברמת כישורים ויכולות (ללמוד עוד מיומנויות), ברמת הערכים (זיהוי הערכים שמניעים אותנו ומתן סדרי עדיפויות) וברמת האמונות העמוקות שעל פי רוב איננו מודעים להן. אמונות שמנהלות אותנו ואנחנו חיים כאילו זאת האמת (אמונות כמו מי אני, מה אני מסוגל/לא מסוגל, מה מגיע לי/לא מגיע לי). ככל שהשינוי נעשה ברמה עמוקה יותר כך הוא משפיע יותר מהר ולאורך זמן על יותר תחומים בחיים.

שלב זה מצריך אומץ. אומץ לצאת לדרך חדשה. דרך שיש בה פחדים ואי-וודאות ויחד עם זאת יש בה התחדשות, התרגשות והרבה אפשרויות חדשות. מסע של גילוי עצמי שמטרתו ליצור עבורנו את החיים שאנחנו רוצים בשביל עצמנו בכל תחומי החיים: בקריירה, בזוגיות, במשפחה, קבלת החלטות נכונות, גוף פיזי, התנהלות עם כסף/זמן ובתחושות כמו יותר שמחה, אהבה, בטחון עצמי, קבלה עצמית, שלווה ורוגע בחיי היום יום.

איך עושים את זה?

איך אני יכול לשנות את המצב הזה? מה אני יכול לעשות כדי להצליח?
אחת הדרכים היעילות ביותר היא לימודי NLP ודמיון מודרך.
ה-NLP בתחילת דרכו התבונן במצויינות ובגאונות מתוך סקרנות ללמוד איך עושים את זה. התבוננו על אנשים מצליחים מאד בתחומם (מילטון אריקסון, וירג'יניה סאטיר, פריץ פרלס ועוד) וזיהו תבניות (שפה, התנהגות, אמונות) שיצרו תוצאות מצויינות.
זוהו תהליכים שהמוח עושה באופן טבעי והפכו אותם לטכניקות פשוטות שאנחנו יכולים להשתמש במודע על עצמנו כדי לשנות.
שינוי בחשיבה מאפשר לעשות פעולות אחרות שמובילות לתוצאות אחרות.
לימודי NLP מאפשרים להבין איך המוח עובד, מעלים את המודעות העצמית ומאפשרים לנו לזהות מה אני רוצה לשנות, מה אני רוצה במקום, מה זה יאפשר לי בחיים כשזה ישתנה ואיך חיי יראו כשזה ישתנה.
כמו כן, NLP ודמיון מודרך נותנים כלים יעילים לעשות את השינוי בנינוחות ולא מתוך קושי.

ואם מתוך סקרנות הגעתם לקרוא שורה זו, יתכן שאתם מוכנים לשלב הבא. צעד נוסף בדרך לחיים שאת/אתה רוצים לחיות….

במכללת קגן מועברים קורסים של NLP Master Pracitioner ,NLP Pracitioner ומסלול המוכר לתואר PhD ע"י 2 אוניברסיטאות מחו"ל בתחום הרפואה המשלימה. במכללה מתוכננות בקרוב סדנאות העשרה שונות, כגון NLP ו-EFT, אימפקט, ו-NLP לילדים.
למידע נוסף, באתר המכללה: www.nlp2u.com.

נכתב ע" מירב פיקרסקי, מאמנת אישית ועסקית, NLP MASTER PRACTITIONER, ומנהלת תחום פיתוח עסקי במכללת קגן.