רפור – יצירת כימיה בין אישית

הבסיס לכל תקשרות טובה, השפעה ושכנוע

כל אחד מאיתנו מכיר את ההרגשה כשאנחנו פוגשים מישהו ומיד יש בינינו "קליק", או כשאנחנו מרגישים כאילו אנחנו מכירים מישהו שפגשנו הרגע כבר שנים. ההרגשה הזו נקראת רפור.
כולנו יוצרים רפור בצורה לא מודעת, בתקשורת שלנו אחד עם השני. הדרך המקובלת ביותר, באמצעותה אנו יוצרים רפור היא יצירת שיחה בה אנו מגלים מה משותף לנו ומשם מפתחים מכנה משותף.

אם כך, יהיה נכון להגיד שמייסדי ה-NLP ג'ון גרינדר וריצ'רד בנדלר לא המציאו את הרפור, אלא רק הביאו את התהליך שאנו עושים באופן לא מודע למודע, כדי שנוכל לעשות זאת לעיתים קרובות יותר ולהשפיע יותר על התהליך.

מייסדי הנל"פ גילו וביססו מספר טכניקות להגברת רפור. בשיעור זה נלמד על העיקריות שבהן:
Leading ו-Pacing ,Mirroring ,Matching, או בעברית: שיקוף, התאמה, הצטרפות והובלה.

Matching and Mirroring

בטח שמתם לב לרפור שיש בין שני אנשים שיושבים בבר או במסעדה, כאשר הם רוקדים או משוחחים ליד השולחן. אתם יכולים גם לשים לב לסינכרון הקיים בתנועות הגוף שלהם או בדרך בה הם מדברים או לחילופין לחוסר ההתאמה ביניהם כאשר הם מנהלים ויכוח סוער.
שיקוף והתאמה הן דרכים בהן האדם כאילו מכוון עצמן/ מכייל עצמו בהתאם לאדם שמולו. הוא קודם כל צריך לראות את העולם כאילו מעיניו של האדם האחר, להבין איפה הוא נמצא ואז להתאים את עצמו אליו. כשאנחנו ברפור עם מישהו שיקוף והתאמה מתרחשים באופן טבעי.

שיקוף – Mirroring

חזרה על תנועה מסוימת שהאדם שממול מבצע. לדוגמא: תנועת ראש, תנוחת הגוף
הוא מדבר בשקט, אתה מדבר בשקט.

הצלבה – Cross Mirrornig

ביצוע תנועות בהצלבה, האדם שמולך נשען אחורה בכיסא כשגופו נוטה לצד ימין, אתה נשען אחורה כשגופך נוטה לצד שמאל.

התאמה – Cross-over Mirroring

בסיטואציה טיפולית: ביצוע תנועה בהתאמה מסוימת לתנועה שהמונחה עשה, המנחה לא מבצע בדיוק את אותה תנועה, אלא עושה תנועה שונה. לדוגמא: הוא נוגע בראשו, אתה נוגע בידך, או כל תנועה אחרת שנכונה לך.

הכוונה היא שבאופן עדין וברמה לא מודעת – אתה משדר לאדם שמולך:
אתה מעניין אותי, אני קשוב אליך, אני קשוב לסימנים שהלא מודע שלך משדר.

הצטרפות והובלה  Pacing & leading

הצטרפות היא תהליך בו אדם אחד מצטרף למפת העולם של האדם השני ע"י כך שהוא חוזר על אותם ביטויים חיצוניים המייצגים את המפה של האדם השני. במילים פשוטות: אתה עושה מה שהאדם השני עושה, בצורה שהוא עושה זאת.

זה יוצר קשר בין אישי מאוחד ומיוחד, בו מבליטים את המשותף, תוך כבוד, נוצרת מסגרת של הסכמה ברמה מודעת ולא מודעת ומוכנות לפעול. כאשר אדם מרגיש שאנו יחד איתו, מבינים אותו, מקשיבים לו, מדברים בשפה שלו ומצטרפים לעולמו, הוא מסתקרן ופתוח לעולם שלנו ואז קל לנו להוביל אותו לתוך העולם שלנו.

בעצם, כשהלא-מודע מגלה שיש לאדם השני נכונות אמיתית ללמוד על המפה המיוחדת שלו, על הדרך בה הוא רואה/חווה את העולם הוא מעריך זאת ופתוח לשיתוף – שיתוף הנובע מתוך עולמו הפנימי וגם שיתוף פעולה.

במובן מסוים pacing זהו תהליך של יישור "aligning" עם האדם השני.
הפחתת השוני שבינך לבין האדם השני מביאה לכך שהאדם השני הופך להיות פתוח, משתף פעולה וגמיש.
Pacing  יוצר הרגשה אישית של מציאות משותפת. Pacing  הוא מעגל של משוב חוויתי,  שבו 2 האנשים מתיישרים ונעים אחד אם לשני. מתקשר אפקטיבי הוא כזה שמוכן להשתמש ביכולות המילוליות והלא מילוליות שלו ככלי ליצירת קשר עם המודע והלא מודע של האדם האחר. pacing נובע מההבנה וההערכה מספקת של עצמך והמסוגלות להשתמש ביכולות התקשורת המילוליות והלא מילוליות שלך, ככלי מיוחד, שמאפשר לך לשמור על השלמות שלך ועל הנוחות שלך.

במילים אחרות: שומר על תחושת האיזון הפנימי שלך, בזמן שאתה מכיר בחוויות של האדם השני.

Pacing מאפשר לך לרכז ולפקס את תשומת הלב שלך.
כשאתה אומר לאדם השני דברים שהוא כבר יודע וכבר מסכים איתם. כיוון שיש הסכמה עם הדברים האלו גוברת הנטייה להסכים עם הדברים הבאים שתגיד (Yes – set).
Pacing  תורם למשפטי ההובלה שלך להיות יותר אמינים ומקובלים מכיוון שאתה משתמש באופן עקבי בשפה שמובנת ללא מודע ובצורה שבה הוא מייצג מידע. לכן זה מאפשר לך להעביר את המסר שלך בצורה שתהיה תואמת לדרך בה האדם השני לומד את העולם.

Pacing – הצטרפות

1. שומרת על תשומת לב מוגברת
2. מגבירה מוכנות לשיתוף פעולה
3. יוצרת אמון
4. מהווה בסיס לתקשורת ישירה ו"מיושרת" עם המודע והלא-מודע
5. מגבירה נקודות דמיון ומורידה שוני
כל מה שנכתב כאן יוצר בסיס טוב להובלה.

Leading – הובלה

מכוונת תשומת לב, (וע"י כך גם מפחיתה תשומת לב) כך מתאפשר לאדם להיות פתוח למידע חדש, ורעיונות חדשים, שיובילו ליותר גמישות בהסתכלות על דברים שיפתחו לאנשים אפשרויות לשים לב למידע. בצורה כזו תשומת הלב ממוקדת במקומות המתאימים והשינויים הופכים להיות קלים ופשוטים.

ובמילים פשוטות: ההצעות שלך לאדם שמולך לגבי מגוון האפשרויות שיש לו להסתכל על המציאות וכיצד הוא יכול לבחור לפעול.

לסיכום השיעור, ניתן לומר שרפור נוצר כאשר אנחנו מבינים את המפה הפנימית של האדם שמולנו עם הרבה כבוד למפה ולשפה בה היא מועברת.
הגישה: זה מסקרן וכיף להכיר ולהבין מפה אחרת.
התוצאה : זה מייעל את התקשורת.

נכתב על- ידי דנה אלקבץ קגן