תהליך בדמיון מודרך מאת אסי כהן NLP Master Practitioner

הכנסה למצב

בדקות הקרובות אתה לא צריך לעשות שום דבר..אתה אפילו לא צריך להקשיב לכל

מילה שלי..אתה יכול פשוט ליהנות מכמה רגעים של שקט…

עכשיו..אתה מוזמן לקחת כמה נשימות עמוקות…ע- מ- ו- ק- ו- ת….

ואתה יכול להרגיש את המגע של הגב שלך עם הכסא, אתה מוזמן לשים לב לקול

שלי..או קולות וצלילים אחרים כאן בחדר..ואולי אתה שומע קולות נוספים מבחוץ..

וזה טוב..כי אתה יודע שיש לך עולם חיצוני של כל הצלילים ששמעת..וגם שיש לך

עולם פנימי… ואתה מוזמן עכשיו לקחת נשימה עמוקה ואיטית ולשים לב לכתפיים

שעולות כשהאוויר נכנס ולשים לב לתחושה בכתפיים כשהאוויר יוצא…בדיוק

ככה…ואתה יכול להרגיש שעם כל נשיפה..אתה משחרר כל מתח או חוסר נוחות..

ועם כל נשימה..אתה מכניס רוגע, הרפיה או כל תחושה שנעימה לך..

מחשבות יכולות לעלות ומחשבות יכולות להתרחק ממך..להתרחק במרחב ובזמן..

ר- ח- ו- ק,   ר- ח- ו- ק..

דימוי להעמקה :

ואתה מוזמן לראות בעיני הדמיון שלך..את עצמך על צוק גבוה כזה..צוק גבוה ויפהפה, ושקט. צוק הכי יפה שראית..ואתה נמצא שם בשעת בין הערביים, והשמש עומדת לשקוע…

וכשאתה מסתכל על הנוף המדהים , ואתה יכול לשמוע ולהרגיש את משב הרוח הנעים

ולראות ואת השמש העומדת לשקוע..שמקבלת גוון צבע אדמדם וכתום כזה יפהפה…

ואתה מזהה מתחתיך עמק , עמק שנמצא ממש בתחתית ההר שאתה נמצא בו, ומשהו בעמק הזה מושך אותך. ואתה מתחיל לפסוע בשביל לכיוון מטה מן הצוק לכיוון העמק הזה..

אתה יכול לדמיין את עצמך פוסע למטה לכיוון העמק הזה..והרגליים שלך פוסעות באופן

אוטומטי לכיוון הירידה….ואתה יכול להרגיש את התחושה של איך זה לרדת מההר לכיוון העמק שאתה רוצה להיות בו,

ואתה פוסע יותר ויותר בכיוון מטה ומטה..וככל שאתה פוסע אתה מרגיש רפוי יותר ויותר.

משב הרוח נשמע נעים יותר..ואתה מרגיש רגיעה עמוקה עם כל צעד שאתה עושה…

ואתה מגיע עד לעמק ואתה פשוט יכול להרגיש את התחושה הזאת של הרוגע שממלאת אותך…

 מטאפורה 1:

אתה מביט על הטלפון הסלולארי שלך, שרכשת ממש לא מזמן. סלולארי משוכלל מאוד. ואתה מביט ורואה שאין בו קליטה לגמרי. ואתה מנסה לבדוק מדוע אין לך פתאום קליטה, וזה מוזר לראות, כזה סלולאר משוכלל שלא ניתן להשתמש בו, שלמעשה ללא קליטה אין בו שימוש והוא לא אפקטיבי כלל. – כאילו פתאום הוא הופך לחסר ערך ללא הקליטה.

ואתה מחליט לקבל את המצב, ורק לכמה רגעים לתת את תשומת הלב שלך למקום אחר, לנוף שסביבך..ולעמק הקסום ביופיו שאתה נמצא בו , ואתה עושה זאת, ואתה נרגע יותר ויותר ככל שהפוקוס שלך נע למקומות אחרים..קסומים, יפים ואחרים…

מטפורה שנייה:

כמו אותו אדם שיוצא להרפתקה, והוא כולו התרגשות מהמסע המיוחד שהוא הולך לעבור…אבל בדרך הוא נתקל בכל מיני מכשולים, מכשולים לא קלים..ולמרות זאת הוא ממשיך. ממשיך קדימה, הוא פוגש אנשים בדרך אנשים שהוא לא דובר את שפתם, אנשים שרואים את העולם כל כך שונה ממנו…עם עולם אחר לחלוטין, חשובים להם דברים כל כך אחרים ממה שהוא גדל, וממה שחשוב לו.

מסרים :

ולמרות זאת הוא מחליט לכבד את מפת העולם שלהם, לתת כבוד לכל מה שחשוב להם, ולגלות סקרנות מאוד גדולה לגבי דרכי החשיבה האחרות שלהם, ולאט לאט הוא יודע בדיוק מה חשוב להם..הוא מחליט לא להעביר ביקורת כלל על מנהגיהם המוזרים, על דרכי החשיבה המוזרות שלהם, הוא מחליט לא לשפוט אותם כלל וכלל. הוא מתחיל להתייחס אליהם ממש טוב, והם מחזירים לו כבוד, הערכה, והם ממש מקבלים אותו אליהם..כחלק מהם. – הוא מתחיל ממש ליהנות ולצחוק איתם, ולשתף אותם ומגלה את חוש ההומור שלהם.

אכפת לו מהם פתאום, היות שהוא קיבל את מה שחשוב להם ואת עולמם. למרות שהוא לא חייב להסכים או להתנהג כמוהם…והכול נראה אחרת, הכול נראה כל כך כיף  פתאום.

סיום מטאפורה 1 :

כך גם אתה מביט פתאום בסלולר שלך, ואתה מבין אותו הדבר כמו אותו אחד שיצא להרפתקה, שגם בדיוק כמו בהרפתקה קורים המון דברים שלא בשיטתך..וזה מה שהופך את ההרפתקה לכל כך מעניינת וכיפית, וכמו אותו אדם שהצליח לתקשר עם אנשים זרים, אתה פתאום מבין שכך מהיום והלאה גם אתה, אתה שם את תשומת הלב שלך ואת הפוקוס שלך על דברים שבשליטתך..אתה מביט על אנשים סביבך ועל הקרובים אליך ביותר..ואתה מחליט שגם אתה כמוהו מהיום אתה לא שופט אף אחד, אתה לא מעביר ביקורת על אף אדם במיוחד לא על קרוביך והאנשים היקרים לך…אתה מחליט להביט בהם וללמוד אותם, לראות איך הם רואים את העולם, לקבל ולכבד את איך שהם חושבים ומתנהגים…אתה יכול להישאר אתה , עם האמונות שלך ועם הדברים שחשובים לך, אך אתה גם יודע בדיוק מה חשוב להם..

הכללה לעתיד :

ואתה יודע שמהיום והלאה היחסים שלך עם הקרובים אליך ביותר ואפילו עם אנשים זרים..יהיו טובים יותר..הם הולכים להשתפר יותר ויותר…

וזה גורם לך לחשוב על הימים, השבועות, והחודשים הקרובים איך פתאום הכול משתנה ומקבל תפנית טובה יותר..איך פתאום אתה מסתכל על אנשים בצורה אחרת..אתה פתאום שם לב להמון פרטים שלא ראית עד היום..אתה מסוגל לקלוט את אופן הליכותיהם של אלה שאתה במערכת יחסים עימם, את אופן דיבורם, באילו מילים בדיוק הם משתמשים..ופשוט לראות את העולם דרך עיניהם..ולו רק לזמן מועט..האפקט של כך על חייך הוא עצום.

אתה מתחיל פתאום להשתמש ביכולות וכוחות פנימיים שעד היום לא השתמשת בהם..אתה מתחיל להשתמש בכוח העצום שקיים בך.

וכך אתה מגלה שמערכות היחסים בחייך והמשך הדרך יותר היא הרבה יותר קלילה ונעימה, כיפית עם המון חוש הומור והמון תמיכה ועידוד מהקרובים אליך ביותר… אתה שמח יותר, ומקבל חיזוק מכל כך הרבה כיוונים, וזה פשוט גורם לך להנאה גדולה.- ממש

כמו טיול כזה..כמו מסע והרפתקה.

ואתה מתקדם ומשתפר כל יום עם היכולות האלו, וזה חוזר אליך ואתה מצליח לשפר בדרמטיות את מערכות היחסים שלך שהם חלק חשוב מגלגל החיים שלך…ואתה בדרך להגשמה האישית שתמיד רצית וזה משפיע על שאר התחומים בחייך.

ואתה מחליט שאתה מהיום והלאה הולך לבצע שיפור כזה, שיפור עצמי בלתי פוסק..פשוט מתחיל ולא מפסיק לעולם וכל יום שעובר אתה הופך להיות טוב יותר ממי שהיית לפני כן.

ואתה יודע שהדרך החדשה הזו שאתה מתחיל מהיום תוכל לקחת אותך לעבר הגשמת המטרות והיעדים שלך, תוכל להביא אותך להגשמה העצמית שחיפשת כל כך המון זמן.

והרגשת הסיפוק שממלאת אותך, גורמת לך לחשוב על הגשמת החלומות שלך, ועל האושר שלך…

הוצאה מהתהליך :

ועכשיו שאתה עם כל התחושות הטובות האלו, אתה יכול להביט אל אותה פסגה שהיית לא מזמן, ואתה מתחיל לפסוע שוב..חזרה, ולעלות אל פסגת הצוק וההר שהיית. רק שהפעם אתה מרחף בצורה קלילה ועם כל ריחוף כזה שאתה עושה בכיוון למעלה..אתה מרגיש ערני יותר ויותר.. ועם חושים מחודדים יותר. ואתה לוקח מן התהליך הזה את כל מה שטוב ויעיל עבורך..אתה זוכר מן התהליך את הדברים המשמעותיים עבורך..כמו את תחושת ההרפיה והרוגע..הפוקוס, תשומת הלב, הקבלה, הסקרנות, הכבוד, הצחוק, חוש ההומור, ההרפתקה והמסע, האכפתיות, היכולות והכוחות הפנימיים, הקלילות, התמיכה, העידוד, השמחה, החיזוק, ההנאה, ההתקדמות, והשיפור העצמי, ההגשמה העצמית, הגשמת מטרות ויעדים, הסיפוק, האושר והגשמת החלומות….

ואתה מגיע לפסגה, ומביט על הנוף המדהים הפרוס למרגלותיך..על סימנים

אחרונים של אלומות שמש שנעלמות בים..אתה מרגיש את הבריזה הנעימה שיש

שם וניתן להרגישה רק במקומות כאלה…ואתה מרגיש מלא אנרגיה עם כוחות

עצומים..וכמו שהצלחת לטפס על ההר הזה..או הצלחות נוספות מעברך..כך גם

אתה תוכל לקחת את הרעיונות והתחושות שעלו לך בדקות האחרונות…ולדעת איך

להשתמש בהם בחיי היום-יום שלך..ותוכל גם להתייחס ליעדים שאתה מציב

לעצמך בתחומי חייך השונים…ואתה יודע שברגע שרק תרצה..תוכל להיזכר

בתחושת הטיפוס על ההר..וליזכור את העוצמה השוכנת בתוכך..וכמה זה טבעי

עבורך להשתמש ביכולות האלה שיש לך…

וכל תחושה אחרת שחווית והיית רוצה לשמר אותה בחייך. מאפשר למודעות בדרך..לחזור חזרה אל הגוף..חוזר חזרה למודעות מליאה רענן כמו אחרי שינה טובה…לוקח נשימה עמוקה..אתה מרגיש שוב את התנוחה שלך בכיסא, אתה מרגיש שהתחושה חוזרת בכפות הידיים..שרוצות לזוז..האצבעות בכפות הידיים יכולות להתחיל לזוז.. עיניים לאט לאט מתחילות להיפתח..  בזמנך החופשי אתה יכול להימתח ולחזור חזרה לכאן..עם החוויות, התחושות וההבנות שבתוכך…ובקצב המתאים לך…ואחת שתיים לפקוח עיניים.

חוזר חזרה לכאן..בקצב שלך שם לב לתאורה שבחדר..לוקח מהתהליך את כל מה

שטוב ויעיל עבורך..מתרכז במה שהיה משמעותי עבורך..אולי תמונות שראית..אולי

מילים שאמרת לעצמך..ואולי תחושה מסוימת שהרגשת..או מרגיש עכשיו…

בקצב שלך שם לב לתאורה שבחדר…ולאט לאט מתרגל אליה..מוזמן להימתח

ולהתעורר….

תהליך בדמיון מודרך מאת אסי כהן NLP Master Practitioner