NLP   לעסקים –  NLP  ופיתוח עיסקי

כתבה ראשונה בסדרתNLP" : ועולם העסקים"

בעשור השני של המאה ה-21, הכל מתוכנת וטכנולוגי ובכל זאת,הצלחה או כישלון מותנים בגורם האנושי, בסמכות המוקנית למקבל ההחלטות, בכל דרג ומעמד.

המנהל המודרני, בעולמנו  המתקדם, יכול להשיג או להפסיד, בהתאם להתאמת כישוריו, כישרונותיו וקשריו, ליעדים מוגדרים מראש – מראשו שלו.

כיום רווח בקרב חוג המנהלים הבכירים במשק, השימוש במאמן אישי (קואצ'ר), זה המדריך אותו להיות מי שהוא באמת, בדרכו להיות "מישהו" וירטואלי שאותו מנהל מבקש לחקות ולהעתיק.

שיטת הניתוב הפסיכולוגי הלשוני – NLP – עשויה לסייע לכל אדם, להובילו להישגים והצלחות ואף יותר מכך:שיהיה מודע לכך ומרוצה מכך שהוא שואב סיפוק ושביעות רצון מההכרה בבחירת דרכו.

שיטת NLP  מקיפה את כל ספקטרום החיים האנושיים ומיועדת בעיקרה לשרת את אלה המעוניינים לסמן לעצמם מטרה ולהשתמש נכון בכוחות החבויים בתת-ההכרה, כדי להתמקד ביעד ולממש אותו, בדרך הקצרה, הנעימה והיעילה ביותר.
ד"ר אריה קגן  נוהג להגיד: " כל שיפור שיהיה ביכולות שלך  ישפיע על ההישגים שלך " 

רוצה להצליח

השאיפה להצליח הינה מתכונות הנפש המשותפת לכולנו – בני האדם. למה? ומהי ההצלחה, חוויה או עובדה?כיצד מודדים הצלחה ואיך נדע בסופו של דבר שאכן הצלחנו?,שאלות לא קלות ומספר התשובות כמספר הנשאלים, לפחות.
מנחה הטיפול בNLP,  מתרכז כיצד המונחה יגיע לתוצאות
ביסוד הטיפול, ההנחה שתת המודע הוא המכתיב לנו את תחושותינו לגבי עצמנו וכל אשר יכול תת המודע לדעת, הרי זה אך ורק המידע המועבר אליו מהמודעות שלנו.

אין לתת המודע חושים ולא איברים לקליטת מסרים, מעבר למסרים שאנחנו – במו פינו – מעבירים אליו, כל הזמן.

כל מילה שנהגה ונבטא, אף מבלי שימת לב, תת המודע יקבל אותה כמובנה ופירושה, מבלי ביקורת או הבנת הרקע. אם לדוגמה נשפך לי החלב בעת מזיגתו לכוס הקפה ותגובתי המתוסכלת תהיה: "אוף,כל פעם זה קורה לי", תת ההכרה יפנים עובדה זו ויתעדכן בנתון חשוב; אני כישלון חרוץ!. האם באמת תמיד זה קורה? לא קרה פעם שהחלב נמזג כראוי והקפה היה טעים? אם כן, מדוע לשקר לעצמי ולחבל באישיותי, לחשוב על מוצלח שכמוני שאני כישלון?!. לו הייתי נזהר בלשוני מתוך התחשבות בתת ההכרה שלי הייתי מגיב : "לא נזהרתי לרגע ונשפך החלב " הרי היה זה משפט לוגי שתת ההכרה יכול לעבד והתייחסותי לסיטואציה הייתה אמיתית, מדויקת ו…מחנכת.

תת ההכרה  – האני הפנימי – יאגור את המידע שאכתיב לו ובמקום להפנים תכונה שלילית (סטיגמה) ילמד לשים לב, כדי שלא אבכה על חלב שנשפך.

התשובה לשאלה המביכה והמאתגרת: איך אדע שהצלחתי?אינה מתייחסת להגדרה אובייקטיבית של ההצלחה, אלא, מכוונת אותי להסתכלות שכלתנית פרטית, מה לגבי יחשב כהצלחה?

מבחן ההצלחה

כשאנחנו יודעים להיכן בדיוק אנו שואפים להגיע, קל יותר לנוע לעבר המטרה ולבחור את המסלול שבו ניתקל במינימום קשיים ומכשולים, ככל שנפרט לעצמינו יותר מרכיבים בתשובה לעצמנו, כך נגיע יותר נכון אל היעד המבוקש.
NLP  אינו מבחן ידע, זו שיטה להתמודד עם גורמים לא רצויים שאין להם מקום בתרמיל הדרכים שלנו: לחץ, דאגה, וחרדה. תכונות המהוות אבני נגף בקידום ובהתקדמות. אסור להיות פזיזים ורצוי להיות זהירים אך בכל בידוק נעלה במודע נתונים עובדתיים שיתקבלו על דעתנו, נתונים המבטיחים עמידה מוצלחת במבחן התוצאה(אלא אם כן, אין הדברים תלויים בנו ועלינו לחזור ולהציג בפנינו שאלות ההולמות יותר את המציאות)
 

שאלה לא רטורית

השאלות שאנו יוזמים, דורשות מאיתנו תשובה ברורה וכל תשובה מקרבת אל הכתובת שלנו, בהסברה שתהיה לתבנית פעולה קבועה: למה אני רוצה להצליח? מה אעשה עם הצלחה?
 היכן אני ממקם את עצמי בסקלה שבין "הפחד מכאב"/אבדן/בושה/בזיון וכדו' ובין "רצון להפיק הנאה"/כבוד/מעמד/נצחון וכדו'?.מה מצוי באחריותי הבלעדית ומה דורש ממני תקשורת בונה עם הזולת?

מנחה ה-NLP הוא החכם מבין ארבעת הבנים בהגדה: זה שיודע לשאול!

התשובה לא משנה למטפל, רק למטופל, הוא זה שעושה בעצם את כל הדרך, לבדו. הכישלונות הם שלו בלבד ומהן הוא למד כיצד להמשיך (דווקא ההצלחות אינן שלו וכדאי לאמץ גישה משתפת ולהעניק קרדיט ותודות לשותפים בכל הצלחה).
זו הטכניקה, זה הכלל:

אוסף התשובות המצטבר בפי המטופל, יוצר מתייחסים להכרה החושית כאל החומרה במחשב ואל תת ההכרה כאל התוכנה. מציאות פנימית, חדשה ומבוקרת. פירמוט חכם של הדיסק הקשיח שהאדם הוא המעטפת, המארז המבצע בפועלאת תכתבי האישיות הפנימית

המסע מנקודת המוצא ההכרתית אל תת המודע ומשם ,מעומק הפוטנציאלי אל המודע הפונקציונאלי-תפקודי, משנה מן היסוד את הכוח ומשיגה את הרצוי בפועל, זוהי ברמת הרעיון, תורת ה-NLP.

ובשפת ה-NLP

קצרה היריעה מלהקיף את הנושא בשורות אלו ומוטב לכל המעוניין בכך, ללמוד באופן שיטתי את הטכניקה המעשית, או להיעזר במנחה NLP מוסמך, אך כדי להכניס אותך הקורא לאווירה המיוחדת של העוסקים ב –NLP , נחתום בתרגיל לדוגמא,להמחשה בלבד
ההכנה: בחר לך מקום שנוח לך להיות בו, ברקע מוזיקה נעימה, להשתחרר מגורמי הפרעה בסביבה הקרובה, ל-2 דקות, זהו.
שב רגוע שאל את עצמך וענה בכנות:יש משהו שמאוד חשוב לי להצליח בו היום? איך אגיב לאותה הצלחה? מה עלי לעשות בשלב המיידי כדי לקדם את עצמי להצלחה הזאת? האם אני מסוגל להכיל את ההצלחה או שמא אני עלול לחבל בה?

התשובות לשאלות האלה, כבר יעלו על פניך חיוך נעים וכנראה שתצא מרוצה– ממה שיצא.הכרת את עצמך טוב יותר ועשית בכדי למצות מתוכך את המיטב. נסה ותיווכח. בהצלחה!

——————-

הכתבה הבאה בסדרת,NLP" ועולם העסקים":
NLP נוסחה כימית בדוקה להצלחה בטוחה, בכתבה זו נלמד על תקשורת בין אישית ויצירת כימיה משכנעת, להעברת מסרים, למכירות ולניהול משאבי אנוש ומשאב יהון.

 
nlp לעסקים במכללת קגן – במכללת קגן תוכלו למצוא חומרים רבים  וקורסים המתאימים לאנשי עסקים ולאנשי מכירות